Žderači plastike pronađeni u alpskom i arktičkom tlu

  • Objavljeno u Znanost
image

Do sada je već otkriveno nekoliko mikroorganizama koji "jedu" plastiku. Te bakterije i gljivice proizvode enzime koji razgrađuju plastiku, ali kada se povećaju na industrijsku razinu, obično rade samo na temperaturama iznad 30 °C. Održavanje ove temperature može biti skupo i nepraktično za praktičnu primjenu na velikoj skali koja je potrebna za globalno rješavanje plastičnog otpada.

Znanstvenici sa Švicarskog saveznog instituta za istraživanje šuma, snijega i krajolika WSL, otkrili su mikrobe koji razgrađuju plastiku na niskim temperaturama. To otvara nove perspektive za recikliranje određenih vrsta plastike.

U sklopu svoje doktorske teze u istraživačkoj skupini koju vodi dr. Beat Frey na WSL institutu, znanstvenik Joel Rüthi pronašao je mikrobe koji mogu razgraditi određene vrste plastike čak i na 15°C. Studija je objavljena u srijedu u znanstvenom časopisu Frontiers in Microbiology.

Istraživači su plastiku zakopali u tlo s Alpa i Grenlanda i ispitivali bakterije i gljivice koje su na njoj rasle tijekom nekoliko mjeseci. Također su izolirali mikrobe iz plastike koja je godinu dana bila zakopana na Grenlandu i iz plastičnog otpada prikupljenog na Svalbardu.

Zatim su testirali njihovu sposobnost razgradnje različitih vrsta plastike u laboratoriju pod kontroliranim uvjetima. Devetnaest sojeva uspjelo je razgraditi biorazgradivu plastiku, ali nijedan nije uspio razgraditi "normalni" plastični polietilen (PE).

Prije nego što se nova otkrića mogu stvarno primijeniti u recikliranju biorazgradive plastike, istraživači se još uvijek moraju pozabaviti nekim problemima: "Sljedeći veliki izazov bit će identificirati enzime koji razgrađuju plastiku koje proizvode mikrobi i optimizirati proces za dobivanje velikih količine enzima. Osim toga, možda će biti potrebna daljnja modifikacija enzima kako bi se optimizirala svojstva kao što je njihova stabilnost." kaže Beat Frey, koautor studije.

Podijeli