VIDEO: Živi beskralježnjaci kao robotski prsti
- Objavljeno u Znanost
Mnogi znanstvenici će vam reći da je ljudska ruka vrhunac evolucije jer nudi 27 stupnjeva slobode i nenadmašnu osjetljivost na dodir. Iz tog je razloga dizajniranje robotskih ruku, prstiju i hvataljki, robotičarima ogroman izazov. Znanstvenici s japanskog Sveučilišta Tohoku, odlučili su ovom problemu pristupiti na potpuno novi način, spajanjem živih životinja na vrhove robotskih ruku, koje imaju sposobnost hvatanja raznih manjih objekata i ograničeno manipuliranje njima.
Dr. Josephine Galipon i njezin tim sa Sveučilišta Tohoku za ovaj su eksperiment koristili Armadillidiidae, vrstu uši odnosno kopnenih rakova iz reda jednakonožaca i hitone ili mnogoljušturaše (lat. Polyplacophora) iz razreda morskih mekušaca plosnatog i jajolikog oblika.
Najprije su na 3D printeru izradili sićušne jasle u na kojima životinje mogu sjediti na kraju robotove manipulatorske ruke, a zatim su pred životinje stavili razne objekte koje mogu hvatati, pramenove pamuka i potopljenog pluta, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Rezultati su bili zanimljivi, pa se uš igrala oko dvije minute s pamukom prije nego što je izgubila interes, dok su hitoni čvrsto grabili svoje nagrade pa su ih znanstvenici morali na silu odvajati.
Na kraju se postavlja pitanje ima li ovaj eksperiment ikakvu budućnost praktične primjene, no na to pitanje je lako odgovoriti. Znanstvenici su to izveli jer su mogli, a sada neka se neki drugi tim bavi s time može li se ovo primijeniti u stvarnom svijetu i je li ovo etički prema životinjama koje se sili da nešto rade protiv svoje volje.
Dr. Galipon kaže da životinje nisu traumatizirane te smatra sa je ovo jedan od najbenignijih eksperimenata sa živim bićima u odnosu na sve druge koji se svakodnevno provode u svijetu.
Istraživanje objavljeno u repozitoriju arXiv možete pronaći na ovoj poveznici.