VIDEO: Talog kave ojačava beton

  • Objavljeno u Znanost
image

Australija svake godine proizvede 75 milijuna kilograma otpada od mljevene kave, a većina odlazi na odlagališta, dok se globalno godišnje proizvede 10 milijardi kilograma potrošene kave.

Australski znanstvenici sa Sveučilišta RMIT istražuju može li se taj otpad od kave nekako iskoristiti i pod vodstvom istraživača dr. Rajeeva Roychanda razvili se tehniku ​​za 30-postotno ojačavanje betona pretvaranjem otpadne kave u biougljen, koristeći niskoenergetski proces bez kisika na 350 stupnjeva Celzijusa.

"Odlaganje organskog otpada predstavlja izazov za okoliš jer emitira velike količine stakleničkih plinova, uključujući metan i ugljični dioksid, koji pridonose klimatskim promjenama", rekao je Roychand, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Objavljena u časopisu Journal of Cleaner Production, studija inženjera RMIT-a prva je koja dokazuje da se otpadni talog od kave može koristiti za poboljšanje betona.

Talog kave ne može se jednostavno pomiješati sirov sa standardnim betonom jer se neće vezati s drugim materijalima zbog svog organskog sadržaja, objasnio je dr. Roychand. Tim je eksperimentirao s pirolizom materijala na 350 i 500 stupnjeva C, a zatim ih zamijenio pijeskom u 5, 10, 15 i 20 postotaka (po volumenu) za standardne betonske mješavine.

Tim je otkrio da je 350 stupnjeva savršena temperatura, koja proizvodi 29,3 posto povećanja tlačne čvrstoće kompozitnog betona pomiješanog s biougljenim kavom. "Osim smanjenja emisija i stvaranja čvršćeg betona, smanjujemo utjecaj kontinuiranog iskopavanja prirodnih resursa poput pijeska", rekao je dr. Roychand.

"Industrija betona ima potencijal značajno doprinijeti povećanju recikliranja organskog otpada kao što je korištena kava", dodaje koautor studije dr. Shannon Kilmartin-Lynch. "Naše istraživanje je u ranoj fazi, ali ova uzbudljiva otkrića nude inovativan način da se uvelike smanji količina organskog otpada koji odlazi na odlagalište", gdje bi njegova razgradnja stvorila velike količine metana, stakleničkog plina 21 puta snažnijeg od ugljičnog dioksida".

Istraživači sada planiraju razviti strategije praktične provedbe i raditi na terenskim ispitivanjima. Tim želi surađivati ​​s raznim industrijama kako bi razvio svoje istraživanje.

Podijeli