VIDEO: Studentska raketa srušila rekord u svemiru

  • Objavljeno u Znanost
image

Aftershock II, najnovija raketa koju je dizajnirao i izradio studentski laboratorij USC Rocket Propulsion Lab (USCRPL) na školi USC Viterbi School of Engineering, američkog Južnog sveučilišta u Kaliforniji USC, oborila je međunarodni visinski rekord, dosežući dalje u svemir od bilo koje nevladine i nekomercijalne organizacije ili tvrtke, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Prethodni 20-godišnji rekord od 116.000 metara postavio je tim za istraživanje civilnog svemira (Civilian Space Exploration Team) još 2004. godine, a Aftershock II je potukao je taj rekord za 27 kilometara.

"Ovo postignuće predstavlja nekoliko inženjerskih podviga", rekao je Ryan Kraemer, izvršni inženjer USCRPL-a i student dodiplomskog studija strojarstva. "Aftershock II ističe se najsnažnijim motorom na kruto gorivo koji su ikada izradili studenti i najsnažnijim motorom od kompozitnog kućišta koji su napravili amateri."

Godine 2019. raketa USCRPL Traveler IV bila je prva raketa projektirana i izgrađena na fakultetima koja je prošla Kármánovu liniju, granicu koja razdvaja Zemljinu atmosferu i svemir. Od tada, tim koji vode studenti nastoji oboriti vlastiti rekord, nastojeći osvojiti visinski rekord za amatersko raketarstvo diljem svijeta.

Uspješno lansiranje Aftershocka II dogodilo se 20. listopada u području za lansiranje rakete Black Rock Desert, Nevada. Opremljen novom jedinicom avionike i poboljšanom sigurnošću i integracijom podataka, Aftershock II postigao je brzinu od 1,610 m/s i 5,5 Macha. Relativno lagana raketa težila je 155 kg, a ključno je da je izdržljivost pri hipersoničnim brzinama omogućena sustavom toplinske zaštite koji uključuje novu boju i peraje obložene titanom.

"Kako bismo premašili standard koji smo si postavili s Travellerom IV, morali smo riješiti mnoge tehničke i operativne izazove", objasnio je Kraemer. "Termalna zaštita pri hipersoničnim brzinama veliki je izazov na razini industrije, a sustav zaštitne boje koji smo razvili pokazao se savršeno, omogućujući raketi da se vrati uglavnom netaknuta.

Također smo napravili važnu nadogradnju peraja, zamjenjujući goli karbonski rub prethodnih iteracija titanskim vodećim rubovima. Titan ne samo da je spriječio habanje, već je zapravo postao plav od intenzivne vrućine tijekom leta kroz anodizaciju, što stvarno pokazuje ekstremne uvjete koje je naša raketa uspješno izdržala."

Nadalje, studentski tim dizajnirao je i napravio od nule računalne sustave i sklopove dizajnirane po narudžbi, omogućujući integraciju podataka uživo.

"Ovo je iznimno ambiciozan projekt, ne samo za studentski tim, već i za bilo koju neprofesionalnu skupinu raketnih inženjera", rekao je Dan Erwin, predsjedavajući Odjela za astronautičko inženjerstvo USC-a.

"To je dokaz izvrsnosti koju nastojimo razviti našim astronautičkim inženjerima u usponu, koji nastavljaju s dobivanjem vrhunskih uloga u svemirskoj industriji i na državnim položajima. Način razmišljanja studenata USCRPL-a o mogućnostima i rješavanju problema pružio je temelj za vodeće startupove, uključujući Relativity Space i Ursa Major. Ako želite vidjeti što je sljedeće za svemirsku industriju, pripazite na USCRPL."

Podijeli