VIDEO: SMILE proučava magnetosferu Sunca

  • Objavljeno u Znanost
image

Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer (SMILE) je planirana zajednička misija Europske svemirske agencije (ESA) i Kineske akademije znanosti (CAS). SMILE će po prvi puta snimati magnetosferu Sunca mekim rendgenskim i UV zrakama do 40 sati po orbiti, poboljšavajući naše razumijevanje dinamičke interakcije između solarnog vjetra i Zemljine magnetosfere, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Misija će promatrati interakciju solarnog vjetra s magnetosferom svojim X-zrakama i ultraljubičastim kamerama (SXI i UVI), prikupljajući istovremene slike i videozapise dnevne magnetopauze (gdje se Zemljina magnetosfera susreće sa solarnim vjetrom), polarnih vrhova (područje u svakoj hemisferi gdje čestice solarnog vjetra imaju izravan pristup Zemljinoj ionosferi), i auroralni oval (područje oko svakog geomagnetskog pola gdje se aurore najčešće pojavljuju). 

SMILE će također prikupljati simultana mjerenja na licu mjesta sa svoja dva druga instrumenta koji čine njegov korisni teret, analizator iona (LIA) i magnetometar (MAG). Ovi instrumenti će pratiti ione u solarnom vjetru, magnetoplastu i magnetosferi dok otkrivaju promjene u lokalnom istosmjernom magnetskom polju.

SMILE mora doseći dovoljno visoku visinu da vidi vanjski rub Zemljine magnetopauze i u isto vrijeme postići dobru prostornu rezoluciju auroralnog ovala. Odabrana orbita je stoga visoko eliptična i visoko nagnuta i vodi SMILE trećinu puta do Mjeseca u apogeju.

Ova vrsta orbite omogućuje SMILE-u da provede veliki dio svog vremena na velikoj visini, omogućujući svemirskoj letjelici da po prvi put prikuplja kontinuirana promatranja tijekom više od 40 sati. Ova orbita također ograničava vrijeme provedeno u Van Allenovim pojasevima visokog zračenja i u dva toroidalna pojasa.

SMILE će biti ubačen u nisku Zemljinu orbitu pomoću rakete-nosača Vega-C iz Kouroua u Francuskoj Gvajani, a njen propulzijski modul dovest će letjelicu u nominalnu orbitu s perigejskom visinom od oko 5000 km.

Svemirska letjelica SMILE sastoji se od platforme koju je osigurala Kineska akademija znanosti CAS spojene na modul korisnog tereta koji sadrži gotovo sve znanstvene instrumente i X-band komunikacijski sustav, koji osigurava ESA.

Noseći modul izgradit će Airbus, a platforma se sastoji od pogonskog i servisnog modula, zajedno s dva detektora.

CAS će voditi operativni centar misije, a obje će svemirske agencije zajednički upravljati znanstvenim operativnim centrom.

Podijeli