VIDEO: Prva dijamantna baterija na svijetu

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici i inženjeri s engleskog Sveučilišta u Bristolu i Uprave za atomsku energiju Ujedinjenog Kraljevstva (UKAEA) uspješno su stvorili prvu svjetsku dijamantnu bateriju na ugljik-14, radioaktivni izotop ugljika s jezgrom koja sadrži 6 protona i 8 neutrona te je osnova metode radiougljičnog datiranja u arheologiji i geologiji za određivanje starosti organskih uzoraka.

Baterija ima potencijal za napajanje uređaja tisućama godina, što je čini nevjerojatno dugotrajnim izvorom energije i mogla bi se koristiti u medicinskim uređajima kao što su očni implantati, slušna pomagala i srčani stimulatori, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Dijamantne baterije također bi se mogle koristiti u ekstremnim okruženjima, kako u svemiru tako i na Zemlji, gdje nije praktično zamijeniti konvencionalne baterije. Baterije bi mogle napajati aktivne radiofrekventne (RF) oznake tamo gdje postoji potreba za identifikacijom i praćenjem uređaja bilo na zemlji ili u svemiru, kao što su svemirske letjelice ili korisni tereti, čime se smanjuju troškovi i produljuje radni vijek svemirskih letjelica.

Tom Scott, profesor materijalnih znanosti na Sveučilištu u Bristolu, rekao je: "Naša mikronaponska tehnologija može podržati čitav niz važnih aplikacija od svemirskih tehnologija i sigurnosnih uređaja do medicinskih implantata. Uzbuđeni smo što možemo istražiti sve ove mogućnosti, radeći s partnerima u industriji i istraživanju, tijekom sljedećih nekoliko godina."

Dijamantna baterija radi korištenjem radioaktivnog raspada ugljika-14, čiji je poluživot od 5.700 godina, za stvaranje niske razine energije. Funkcionira slično solarnim panelima koji pretvaraju svjetlost u električnu energiju, ali umjesto da koristi svjetlosne čestice (fotone), hvata brze elektrone iz dijamantne strukture.

"Dijamantne baterije nude siguran, održiv način za pružanje kontinuirane razine snage u mikrovatima. Oni su tehnologija u nastajanju koja koristi proizvedeni dijamant za sigurno zatvaranje malih količina ugljika-14," rekla je Sarah Clark, direktorica Tritium Fuel Cycle u UKAEA-i.

Podijeli