VIDEO: Prospero, robot farmer, donosi budućnost agrikulture

  • Objavljeno u Znanost
image

Na današnjim velikim farmama već se mogu vidjeti veliki robotizirani strojevi koji obavljaju razne zadaće, od sadnje, prskanja i branja poljoprivrednih kultura, no projekt Davida Dornhouta i njegove tvrtke Dorhout R&D, želi uvesti robotsku automatizaciju u čitavu agrikulturu.

U videu dolje, možete vidjeti kako proizvodnja hrane danas postaje jedna od najvažnijih ljudskih aktivnosti, jer rast pučanstva i uništavanje prirodnih resursa polako nadmašuju današnje kapacitete agrikulture.

Dornhout stoga želi doprinijeti razvoju savršeno učinkovite i precizne poljoprivrede, u kojoj će zemlja biti maksimalno iskorištena, postavljenjem, kako kaže "sadnice za sadnicom i sjemena za sjemenom".

Kako bi takva učinkovitost bila moguća, Dornhout rješenje vidi u vojskama (rojevima) robota farmera, koji bi bili manji, ne bi trošili velike količine prirodnih resursa i fosilnih goriva, te bi bili ekološki prihvatljiviji i svestrani za obavljanje svih farmerskih zadaća, što današnji veliki poljoprivredni strojevi nisu u stanju.

Nakon nekoliko godina razvoja, Dornhout je prošle godine predstavio svojeg robota-farmera pod imenom Prospero, kojeg on i njegov tim svakodnevno unapređuju, kako bi bio učinkovitiji, svestraniji i naravno isplativ za uvođenje u masovnu agrikulturu.

Robot za sada ima ulogu autonomne sadnje, a Dornhout je za njega razvio sustav umjetne inteligencije i upravljanja pod nazivom Boe-Bot, koji bi trebao omogućiti njegovo korištenje ljudima koji nemaju apsolutno nikakvog pojma o visokoj robotsko tehnologiji.

Također je zanimljiv "mozak" ovog robota koji posjeduje Parallax mikrokontroler koji, prema riječima Dornhouta, košta nekih 8 dolara, a u svojem "remenu" nosi mrežu senzora, LED i foto rezistor, te koristi i druge napredne tehnologije poput proširene stvarnosti (AR-a). No ono što je po Dornhoutu najvažnije, Prospero koristi sustav bežične komunikacije da otkrije ako na nekom mjestu nema sjemena, te potom automatski započinje kopanje rupe i sadnju na optimalnu dubinu, te posipa točno određenu optimiziranu količinu gnojiva i hranjivih sastojaka, a na kraju zatrpava sadnicu i označava mjesto "bojom" koja drugim robotima govori da je na tom mjestu posao već obavljen.

Ovaj sustav Dornhout želi proširiti širom svijeta, a svoje vojske robota koji ne posjeduju neke "strašno pametne algoritme i SF mehaniku", vidi kao neophodnu pomoć globalnoj proizvodnji hrane, te ne vidi bolju alternativu.

VIDEO: Prospero, robot-farmer

Podijeli