VIDEO: Poletio dron sa živčanim sustavom

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici s britanskog Sveučilišta u Southamptonu napravili su bespilotnu letjelicu koja koristi sustav napravljen od optičkih vlakana, čime smanjuje frekvenciju slijetanja zbog pregleda.

Bespilotne letjelice koje nose teret moraju se redovito spuštati radi sigurnosnih provjera, što ograničava njihovu upotrebu i može povećati operativne troškove.

"Sustav optičkih vlakana razvijen u Southamptonu čini dronove učinkovitijima kontinuiranim praćenjem njihovog strukturnog zdravlja baš kao kod živaca u našem tijelu", rekli su vodeći istraživači dr. Chris Holmes i dr. Martynas Beresna, iz Istraživačkog centra za optoelektroniku.

"Ovo je neka vrsta živčanog sustava za dronove", rekao je dr. Holmes . "Šalje informacije u stvarnom vremenu pomoću svjetla umjesto električne energije, čime se izbjegavaju problemi koje elektronički sustavi imaju s interferencijom radijskih frekvencija."

Dr Beresna je dodao: "Ovaj sustav ne samo da smanjuje opterećenje zemaljskih posada, već također osigurava da dronovi mogu raditi sigurnije i učinkovitije."

Sustav koristi jedinstvenu tehniku ​​zvanu "optička mrlja" koja projicira specifične slike ovisno o tome što osjeti živčani sustav optičkih vlakana, kao što možete vidjeti u ovom videu.

"To se može protumačiti pomoću AI algoritama za procjenu zdravlja drona", rekao je dr. Holmes i dodao kako ovaj sustav prati naprezanja na dronu, pomažući zemaljskim posadama da rano uoče probleme bez potrebe da često spuštaju dron radi pregleda.

Očekuje se da će industrija dronova pridonijeti do 45 milijardi eura u raznim sektorima do 2030. godine, prema PwC-u, s 2,8 milijardi samo od transporta i logistike.

"Postoji mnogo komercijalnog potencijala za ovu tehnologiju", dodao je dr. Holmes. "Cilj nam je komercijalizacija do 2025."

Podijeli