VIDEO: Izumljena akustična vučna zraka
- Objavljeno u Znanost
Tim znanstvenika sa Sveučilišta u Bristolu i Sussexu u kolaboraciji s tvrtkom Ultrahaptics proizveo je prvu vučnu zraku na svijetu koja može podizati objekte i pomicati ih korištenjem zvučnih valova.
Koncept vučne zrake (tractor beam) su izmislili SF pisci, te je viđen u SF filmovima i TV serijama poput Star Treka, no znanstvenici ga ne doživljavaju kao fantaziju, pa u svijetu više timova razvija različite koncepte, koji se najčešće temelje na elektromagnetizmu i svjetlosti.
Znanstvenici sveučilišta Bristol i Sussex odlučili su krenuti drugim putem, pa su napravili vučnu zraku koja koristi zvučne valove visoke amplitude kako bi se generirali akustični hologrami koji mogu podizati i pomicati male objekte, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Ova tehnologija, o kojoj je znanstveni rad objavljen u publikaciji Nature Communications, može se primijeniti na različitim poljima. Na primjer, zvučna produkcijska linija bi u tvornicama mogla transportirati delikatne objekte i slagati ih u strukture bez fizičkog kontakta, dok bi minijaturna inačica mogla transportirati kapsule s lijekovima ili mikrokirurške instrumente kroz živo tkivo.
Znanstvenici kažu da su hologrami trodimenzionalna svjetlosna polja koja se mogu projicirati s dvodimenzionalne površine, a oni su kreirali akustične holograme koji se formiraju u oblik hvataljki, pinceta, kaveza i ruku koje djeluju silama na objekte kako bi ih mogli podizati i njima manipulirati.
Znanstvenici su koristili mrežu od 64 minijaturna zvučnika kako bi stvorili zvučne valove visokih tonova i visokog intenziteta. Vučna zraka djeluje tako što okružuje objekt zvukom visokog intenziteta, čime stvara energetsko polje (force field) koje drži objekte na mjestu. Pažljivim upravljanjem outputa zvučnika objekt se može držati na mjestu, pomicati ili rotirati.
Znanstvenici za sada još nemaju planove da tehnologiju skaliraju do te mjere da vučne zrake budu u stanju zarobiti klingonske "ratne ptice", no dobro je znati da to nije tako daleko kao što smo mislili.
Izvori: Phys Org, Nature Communications