VIDEO: Europa Clipper leti prema Jupiterovom mjesecu

  • Objavljeno u Znanost
image

Raketa SpaceX Falcon Heavy koja nosi NASA-inu svemirsku letjelicu Europa Clipper poletjela je iz lansirnog kompleksa 39A u NASA-inom svemirskom centru Kennedy na Floridi, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Nakon lansiranja koje je proteklo savršeno, letjelica je krenula u putanju prema Marsu pokraj kojeg će proletjeti u veljači 2025., zatim natrag prema Zemlji u prosincu 2026., koristeći gravitaciju svakog planeta da poveća svoj zamah.

Uz pomoć ovih "gravitacijskih prački", Europa Clipper će postići brzinu potrebnu da stigne do Jupitera u travnju 2030. godine.

Europa Clipper će istraživati ​​Europu, mjesec s golemim podzemnim oceanom koji bi mogao imati uvjete za život.

Najveća svemirska letjelica koju je NASA ikada napravila za misiju na drugom planetu, Europa Clipper također je prva NASA-ina misija posvećena proučavanju svijeta oceana izvan Zemlje.

Svemirska letjelica će putovati 2,9 milijardi kilometara na putanji koja će iskoristiti snagu gravitacijskih pomoćnika, prvo do Marsa za četiri mjeseca, a zatim natrag na Zemlju za još jedan prelet uz pomoć gravitacijske sile 2026. Nakon što počne kružiti oko Jupitera u travnju 2030. letjelica će proletjeti pored Europe 49 puta.

Glavni cilj misije je utvrditi ima li Europa uvjeta koji bi mogli podržati život. Europa je otprilike veličine našeg Mjeseca, ali je njezina unutrašnjost drugačija. Informacije iz NASA-ine misije Galileo iz 1990-ih pokazale su jake dokaze da ispod leda Europe leži ogroman, slani ocean s više vode nego svi oceani Zemlje zajedno. Znanstvenici su također pronašli dokaze da Europa može ugostiti organske spojeve i izvore energije ispod svoje površine.

Ako misija utvrdi da je Europa nastanjiva, to može značiti da postoji više nastanjivih svjetova u našem Sunčevom sustavu nego što se zamišlja.

Godine 2031. svemirska letjelica će započeti s preletima Europe. Približavajući se samo 25 kilometara površini, Europa Clipper će istraživati Europu pomoću devet znanstvenih instrumenata i gravitacijskog eksperimenta, uključujući radar koji prodire kroz led, kamere i termalni instrument za traženje područja toplijeg leda i nedavnih erupcije vode. Kao najsofisticiraniji skup znanstvenih instrumenata koje je NASA ikada poslala na Jupiter, oni će raditi zajedno kako bi saznali više o mjesečevoj ledenoj ljusci, tankoj atmosferi i dubokoj unutrašnjosti.

Za napajanje tih instrumenata na slaboj sunčevoj svjetlosti koja dopire do Jupitera, Europa Clipper također nosi najveće solarne nizove koje je NASA ikada koristila za međuplanetarnu misiju. S proširenim nizovima, letjelica se proteže 30,5 metara od kraja do kraja. S napunjenim pogonskim gorivom teži oko 5.900 kilograma.

Podijeli