VIDEO: Dronovi koriste navigaciju iz doba jedrenjaka

  • Objavljeno u Znanost
image

U današnje doba GPS je majka navigacije u zraku, na kopnu i u moru, no ometanje GPS-a, posebice u najnovijim ratnim zbivanjima, nadahnulo je australske istraživače da razviju nebeski navigacijski sustav koji koristi vizualne podatke sa zvijezda umjesto da se oslanja na globalni sustav za pozicioniranje.

Inženjeri sa Sveučilišta Južne Australije (UniSA) kombinirali su nebesku navigaciju s tehnologijom koja se temelji na vizualnim podacima kako bi pružili alternativni način noćne navigacije u okruženjima gdje GPS nije dostupan ili je nepouzdan, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Istraživač UniSA-e dr. Samuel Teague kaže da se lagani, pristupačni nebeski navigacijski sustav može integrirati u standardne dronove, nudeći pouzdanu rezervnu opciju za navigaciju s impresivnom preciznošću.

"Za razliku od tradicionalnih navigacijskih sustava baziranih na zvijezdama, koji su često složeni, teški i skupi, naš sustav je jednostavniji, lakši i ne treba stabilizacijski hardver, što ga čini prikladnim za manje dronove", kaže dr. Teague.

"Ova vrsta navigacije idealna je za operacije iznad oceana ili u ratnim zonama gdje je ometanje GPS-a rizik, a osim u obrambenom sektoru, mogao bi biti vrlo koristan i za praćenje okoliša."

Sustav se oslanja na algoritam koji koristi vizualne podatke sa zvijezda i obrađuje ih kroz standardne sustave autopilota. Testiranje bespilotne letjelice s fiksnim krilima pokazalo je precizno pozicioniranje unutar četiri kilometra, što je izvanredno postignuće s obzirom na jednostavnost i cijenu sustava.

Dr. Teague kaže da su oslanjanjem na pasivnu nebesku navigaciju, umjesto na radiofrekventne signale globalnog navigacijskog satelitskog sustava (GNSS), dronovi otporni na ometanje.

Budući da sustav koristi pasivne nebeske znakove, ne emitira signale, što otežava otkrivanje, a izgrađen je od komercijalno dostupnih komponenti te je značajno lakši i pristupačniji od tradicionalne opreme za nebesku navigaciju.

Viši istraživač, profesor Javaan Chahl u UniSA-inoj STEM jedinici, kaže da bi tehnologija mogla poboljšati operativne sposobnosti letjelica bez posade (UAV) u mnogim industrijama.

"Na primjer, u nadzoru okoliša na udaljenim lokacijama ili dugotrajnim misijama nadzora gdje GPS može biti nedostupan ili ugrožen, ova tehnologija nudi vrijednu novu mogućnost", kaže prof. Chahl. "Ometanje GNSS-a sve je veći izazov, a naše istraživanje rješava taj nedostatak. Razvili smo metodu navigacije koja je otporna, neovisna o vanjskim signalima i ostvariva s jeftinim, lako dostupnim komponentama. To je čini primjenjivom na razne UAV-ove, od komercijalnih dronova do naprednijih obrambenih aplikacija."

Podijeli