VIDEO: 3D printani objekti pamte svoje oblike
- Objavljeno u Znanost
Znanstvenici MIT-a u suradnji s kolegama iz SUTD-a (Singapore University of Technology and Design) koriste novi proces 3D printanja kako bi proizveli sićušne strukture koje mijenjaju svoje oblike na određenim temperaturama.
Znanstvenici navode da ova tehnologija ima mogućnost primjene u medicini, točnije u ciljanoj dostavi lijekova, pa bi se recimo tableta s lijekom za snižavanje temperature mogla otvoriti samo ako „osjeti“ da pacijent ima temperaturu.
Kombinirajući novi proces 3D printanja pod nazivom "mikrostereolitografija" sa specijalnim polimerom koji se omekšava ili učvršćuje ovisno o raznovrsnim termalnim uvjetima, znanstvenici su uspjeli proizvesti objekte koji doslovce "pamte" svoje prvotne oblike, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Sićušni predmeti izrađeni tom tehnologijom mogu se formirati u zadani oblik na jednoj temperaturi, "zaključati" svoje stanje, dok će potom zauzeti drugi oblik na drugoj temperaturi, te povratiti originalni kada ponovno budu izloženi prvoj. Znanstvenici kažu da su uspjeli taj proces ponavljati 3 puta bez oštećenja u strukturama.
Novi proces 3D printanja ujedno je i visoke razlučivosti, pa se njime mogu izrađivati strukture debljine vlasi ljudske kose. Osim u medicini, znanstvenici ovu tehnologiju vide primjenjivom u sunčevim ćelijama promjenjivih oblika i aeronautičkim komponentama.