U mišu kuca srce izrađeno od matičnih stanica

  • Objavljeno u Znanost
image

Nova znanstvena studija koju su proveli znanstvenici Sveučilišta Virginia detaljno opisuje razvoj gotovo čitavog mišjeg embrija s mišićima, krvnim žilama i sićušnim srcem koje kuca. Taj embrij je do sada najsofisticiraniji "embrij iz epruvete" i razvijen je uz pomoć novih inovacija koje su nastale s ciljem uzgoja ljudskih organa u laboratoriju. 

Novo istraživanje nastalo je u Thisse Laboratoriju na Sveučilištu Virginia pod vodstvom Christine i Bernarda Thissea, znanstvenika i supružnika koji već godina rade na pronalaženju načina kako kreirati funkcionalne embrije od matičnih stanica.

Kreiranje embrija u laboratoriju od  matičnih stanica je vrlo složen proces za koji je potrebno više vrsta matičnih stanica koje potom treba usmjeriti da se razviju u organizirane strukture u pravom trenutku.

U proteklih nekoliko godina Thisse lab je prešao nekoliko ključnih prepreka, što je dovelo do kreiranja embrija riba zebrica, a sada je došao red na prve embrije sisavaca koji su proizvedeni od matičnih stanica.

Primarni cilj istraživanja je omogućiti rast funkcionalnih ljudskih organa za transplantacije, a znanstvenici kažu da je ovo jedan veliki iskorak ka tom smjeru jer su demonstrirali da se kompleksna organizacija tkiva može postići prilagođenom kontrolom rasta matičnih stanica.

"Ovaj model ima potencijal za daljnju manipulaciju gradijentima, modeliranje bolesti, provođenje probira lijekova, pa čak i za razvoj ljudskog pandana", zaključuju istraživači u novoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Communications na ovoj poveznici.

Hoće li i kada iz laboratorija jednog dana ispuzati čitav živi čovjek za sada je teško reći, no treba znati da za to znanstvenicima na putu stoji samo zakonska regulativa, jer tehnologija već postoji.

Podijeli