Svemirski shotgun za uništavanje asteroida
- Objavljeno u Znanost
Većina znanstvenika danas se slaže da uopće nije upitno hoće li nas jednog dana pogoditi asteroid koji bi nam mogao presuditi na isti način kao što je presudio dinosaurima. Hoće, samo ne znamo kada. Kako bismo čim prije mogli pripremiti planetarnu obranu skretanjem ili uništavanjem jednog tako opasnog asteroida treba nam vremena.
Ako ga uočimo više mjeseci ili čak godina prije udara, vrlo je vjerojatno da će se svijet ujediniti s ciljem njegovog odvraćanja, a projekti poput NASA DART-a (Double Asteroid Redirection Test) već testiraju različite metode skretanja.
No osim udaljenih asteroida koji vrebaju duboko (i daleko) u Sunčevom sustavu, postoje i oni koji su nam puno bliži, poput takozvanih Atonskih asteroida, koji se nalaze u koorbitalnoj konfiguraciji sa Zemljom te ih je puno teže uočiti na vrijeme.
Znanstvenici Sveučilišta Kalifornija u Santa Barbari, za takve i slične asteroide koji bi nas jednog dana mogli iznenaditi, razvili su sustav planetarne obrane pod nazivom Pi – Terminal Defense for Humanity koji se može puno brže poslati u akciju.
Umjesto skretanja opasnog kamena, Pi je dizajniran da ga uništi.
Sustav uključuje "shotgun" satelit koji poput sačme ispaljuje veliki broj malih šipki, uzrokujući da se raspadne na mnogo manje komade koji bi bezopasno izgorjeli u Zemljinoj atmosferi. Ovisno o veličini stijene, ove šipke mogu se isporučiti u paketima od 10 x 10, svaki s masom od 100 kg, ili od 50 x 50 s po 40 kg. Nekoliko valova projektila moglo bi biti lansirano na jedan objekt, a mogli bi se pojačati kemijskim eksplozivom ili nuklearnim oružjem.
Kako bi brzo stigao do cilja, istraživači predlažu da se Pi „sačmarica“ drži i čuva u orbiti Zemlje ili na Mjesecu. Potonji bi bio savršen, kažu, jer Mjesec nema atmosferu i posjeduje mnogo nižu gravitaciju, što znači da bi se mogao postaviti s dalekometnim optičkim ili infracrvenim sustavima za detekciju i lansirati u roku od nekoliko minuta kada se identificira prijetnja.
Prema izračunima, asteroid od 50 metara mogao bi se presresti samo pet sati prije udara Zemlje. Objekt te veličine mogao bi devastirati grad eksplozivnom snagom od oko 10 megatona, otprilike u razmjeru eksplozije Tunguske 1908. godine.
Asteroid promjera 100 m, koji bi proizveo eksploziju od 100 megatona, mogao bi se presresti u roku od jednog dana, a čak i veliki Apophis, kojeg neki zovu "asteroidom sudnjeg dana" koji će proći pokraj Zemlje 2029. godine, za presretanje bi trebao samo 10 dana vremena.
Projekt se razvija u suradnji s NASA-om, a čitav znanstveni rad o njemu možete pronaći na ovoj poveznici.