Skladištenje velikih količina električne energije

  • Objavljeno u Znanost
image

Nakon nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushima koja je pokazala kako ne postoji 100-postotna sigurnost za nuklearke, jer je priroda uvijek jača od bilo koje tehničke zaštite, Njemačka je odlučila zatvoriti 7 svojih nuklearnih elektrana, a pitanje alternativnih izvora električne struje sve više okupira njihovu javnost, javlja Deutche Welle

Alexander Voigt, direktor Younicosa

U posljednje vrijeme njemački građani sve masovnije prelaze na struju iz obnovljivih izvora, usprkos činjenici da ona košta više i da alternativni izvori energije poput vjetra, vode i sunca, još desetljećima neće biti u mogućnosti zadovoljiti sve energetske potrebe. Do tada bi trebalo pronaći način kako višak energije sačuvati, što je do danas predstavljalo nemogući zadatak, no berlinska kompanija Younicos pronašla je način skladištenja ogromne količine energije. Velika, ali jednostavna postrojenja, koja izgledaju kao najobičnije kutije, u stvari su pravo čudo tehnike i predstavljaju svojevrsne mega-baterije. U njih se skladišti dovoljno struje koja može napajati manji grad punih šest sati.

“ nadamo se kako će naš projekt biti masovno kopiran, jer smo svjesni kako jedna kompanija ne može riješiti energetske potrebe čitavog svijeta ”

Alexander Voigt

Direktor berlinskog Younicosa  Alexander Voigt nedavno je predstavio svoj izum jednoj delegaciji sa Azorskih otoka u Atlantiku i obećao im je kako će uskoro moći ugasiti svoje skupe generatore na dizel, jer će 80% energije dobijati iz ekoloških izvora, a istu će moći skladištiti i čuvati za razdoblja kada uvjeti za dobivanje energije nisu pogodni. Voigt kaže kako je s jednim od otoka već potpisao ugovor u instalaciji svoje tehnologije za dobivanje i skladištenje energije, dok će uskoro biti potpisani ugovori s još 8 otoka. Kaže kako u ovoj tehnologiji očekuje rast od čak 300% godišnje, a u budućnosti ima namjeru svojim baterijama opsluživati masovno tržište.

Sama tehnologija nije ništa posebno novo, radi se o modificiranim litium-ionskim baterijama kakve svi koristimo u svojim mobitelima i prijenosnim računalima, a glavni izazov im je bio pronaći proizvođača koji može isporučiti ogromne ćelije za potrebe izrade ogromnih baterija. Nakon što su riješili taj problem, vjeruju kako ih uskoro očekuje masovna proizvodnja. Voigt dodaje kako se nada da će njihov projekt biti masovno kopiran, jer je svjestan kako jedna kompanija nije u stanju riješiti energetske potrebe čitavog svijeta.  

Podijeli