Prva 5G veza sa satelitom u niskoj Zemljinoj orbiti

  • Objavljeno u Znanost
image

Po prvi put u svijetu, ESA i Telesat uspješno su povezali satelit u niskoj orbiti (LEO) sa Zemljom koristeći tehnologiju NTN 5G mreže u frekvencijskom rasponu Ka-pojasa, označavajući ključni korak prema uspostavljanju svemirskih veza jednostavno poput korištenja mobilnog telefona.

Ovo postignuće otvara mogućnosti koje su prije bile nedostižne, budući da niskoleteći sateliti u kombinaciji sa standardiziranom 5G tehnologijom sada mogu podržavati usluge koje zahtijevaju interaktivne veze u stvarnom vremenu. Ovaj iskorak bi mogao promijeniti način na koji rješavamo hitne situacije, pružamo zdravstvenu skrb u ruralnim područjima i podržavamo daljinsko industrijsko poslovanje diljem svijeta.

ESA-in 5G/6G laboratorij u Europskom centru za svemirska istraživanja i tehnologiju (ESTEC) u Nizozemskoj, uspješno se povezao sa satelitom LEO 3 kojim upravlja Telesat, vodeći globalni satelitski operater. Test je omogućen putem  Memoranduma o razumijevanju  potpisanog ranije ove godine između ESA-e i Telesata, koji je omogućio pristup pokaznom satelitu LEO 3 koji ima važnu ulogu u testiranju korisničkih aplikacija s malom latencijom, kao i u razvoju antena i modema.

Koristeći  Amarisoftovu 5G tehnologiju, tim je uspostavio i održavao stabilnu vezu sa satelitom dok se kretao nebom, od tik iznad horizonta do svoje najviše visine od 38 stupnjeva i natrag dolje. Iako su slični eksperimenti provedeni sa satelitima u geostacionarnim orbitama, ovo označava prvu uspješnu implementaciju 5G NTN tehnologije s LEO satelitom koji se brzo kreće u odnosu na korisnika na zemlji.

ESA kaže da će ovo ponuditi brojne primjene, od omogućavanja daljinske kirurgije preko pouzdanih telezdravstvenih usluga do podrške autonomnim vozilima. Sustav također nudi mogućnosti povezivanja za timove za odgovor na katastrofe, održavanje povezanosti civila na udaljenim lokacijama, pa čak i poboljšanje internetskih usluga tijekom leta.

Ključna inovacija ovog eksperimenta bila je uporaba otvorenih standarda, koje je razvio Third Generation Partnership Project (3GPP), međunarodna organizacija koja stvara telekomunikacijske standarde. To znači da bi se mobilni uređaji potencijalno mogli povezati izravno sa satelitima, smanjujući troškove i složenost zemaljske infrastrukture i povećavajući međusobnu povezanost između različitih pružatelja usluga.

U teoriji, tehnologija omogućuje besprijekorno prebacivanje između zemaljskih mreža i satelita, osiguravajući kontinuiranu pokrivenost bilo da ste u središtu grada ili na udaljenoj planini.

Podijeli