Proizvedena najefikasnija solarna ćelija
- Objavljeno u Znanost
Znanstvenici Octavi E. Semonin, Joseph M. Luther, Sukgeun Choi, Hsiang-Yu Chen, Jianbo Gao, Arthur J. Nozik i Matthew C. Bear iz Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju (NREL), koji djeluje u sklopu Američkog ministarstva energije, objavili su znanstveni rad u kojem navode da su uspjeli proizvesti sunčevu ćeliju koja nudi više od 100% kvantne efikasnosti (QE).
Kvantna efikasnost (QE) označava protok broja elektrona kroz strujni krug u solarnoj ćeliji tijekom jedne sekunde, koji se dijeli s brojem fotona ulazne energije.
Tim NREL-a je na svojoj novoj ćeliji nove generacije pod nazivom MEG (multiple exciton generation), postigao čak 114 % kvantne efikasnosti, što zapravo znači da njezinim korištenjem jedan energetski foton može proizvesti više od para elektrona po apsorbiranom fotonu, a ta dodatna energija nastaje iz kvantnih točaka koje skupljaju energiju umjesto da se ona rasprši u obliku topline.
Ćelija koristi antirefleksni premaz preko prozirnog vodiča, u slojevima od cinkovog oksida, olovnog selenita i zlata.
Zanimljivo je kako je teoriju MEG ćelije još 2001. postavio NREL-ov znanstvenik Arthur J. Nozik, prve eksperimente je započeo tim Los Alamos nacionalnog laboratorija pod vodstvom Richarda Schallera i Victora Klimova, no tek je sada ostvaren prelazak iz teorije u konkretni koncept.
Znanstvenici se nadaju kako će ovo otkriće dovesti do jeftinijih i efikasnijih solarnih panela i elektrana, koje bi mogle imati značajnu ulogu u energetici naše skore budućnosti.