Objavljen posljednji rad Stephena Hawkinga

  • Objavljeno u Znanost
image

Samo nekoliko tjedana prije smrti Stephen Hawking je dovršio svoj znanstveni rad o višestrukim svemirima na kojem je surađivao s fizičarom Thomasom Hertogom i za koji su neki znanstvenici smatrali da bi mu mogao donijeti Nobela, jer baca potpuno novo svjetlo o svijetu u kojem živimo.

Rad s naslovom "A smooth exit from eternal inflation?" upravo je objavljen u publikaciji Journal of High Energy Physics, a Hertog kaže kako vjeruje da bi Hawking bio jako radostan zbog toga jer su na njemu radili pune dvije godine i dugo čekali s objavom zbog provjera matematike koja ga podržava.

U svom znanstvenom radu Hawking i Hertog se bave teorijom višestrukih svemira (multiverse theory), odnosno pobijanjem znanstvenika koji su teoriju višestrukih svemira postavili prema ideji da je nakon velikog praska došlo do velikog broja kozmičkih nadimanja koja su stvorila beskrajnu količinu svemira koji su posvuda raspršeni. Teorija vječnog nadimanja podrazumijeva da je svemir nešto poput beskonačnog fraktala u kojem se nalazi mozaik malih svemira razdvojenih oceanom. Neki od njih su prazni, drugi ispunjeni materijom, treći su trajali prekratko, četvrti se širili prebrzo, no Hawking i Hertog to osporavaju, jer se prema njihovoj teoriji ti svemiri međusobno jako malorazlikuju i među njima ne postoje tolike varijacije

Hawking si je od početka postavio pitanje zbog čega je sve u našem svemiru tako uravnoteženo kako bi se stvorila mogućnost nastanka života, dok u drugim svemirima vlada potpuni kaos. "Zar ne bi bilo logično da su i ti svemiri nalik na naš", pitao se Hawking.

U novoj teoriji dvojac demonstrira puno jednostavniji prikaz višestrukih svemira u odnosu na starije teorije, na što ukazuju matematički proračuni Hawkinga i Hertoga koji se savršeno uklapaju u takav zaključak.

"Ovaj je rad za korak bliže tom misterioznoj finoj usklađenosti", izjavio je Hertog koji dodaje da višestruki svemir postaje skup lakše shvatljivih svemira koji izgledaju vrlo slično. "Stephen bi rekao kako sve ukazuje da bi svemir jednostavno morao biti takav", dodaje Hertog

"Zakoni fizike koje testiramo u našim laboratorijima ne postoje oduvijek. Oni su se iskristalizirali nakon big banga kada se svemir proširio i ohladio. Proučavanjem zakona koji uvelike ovise o fizičkim stanjima u velikom prasku, došli smo do dublje spoznaje od kuda dolaze naše fizikalne teorije, kako rastu i jesu li jedinstvene. Mi se nismo vratili teoriji o jednom jedinstvenom svemiru, no naša otkrića značajno reduciraju višestruki svemir", izjavio je Hawking neposredno uoči svoje smrti.

Mada se u medijima moglo čuti da bi ovaj znanstveni rad Hertogu i Hawkingu mogao donijeti Nobelovu nagradu, većina znanstvenika se slaže da bi za to mogućnost bila jako mala jer se ne radi o potpuno novoj teoriji već modifikaciji postojeće, a pored toga zasad ne postoji način da se može znanstveno dokazati, pa predstavlja previše spekulaciju da bi se mogla smatrati takvim znanstvernim otkrićem koje zaslužuje najveću nagradu za znanost na svijetu.

Sami Hawking i Hertog u svojem radu navode kako je potrebno još puno toga istražiti i dopuniti, a dokaz koji bi mogao poduprijeti ovaj rad mogao bi se naći u gravitacijskimvalovima koje bi mogla detektirati ESA-ina misija LISA (Laser Interferometer Space Antenna) čije lansiranje je planirano za 2034. godinu. Dobijemo li dokaz o postojanju višestrukih svemira kakve predviđa rad Hawkinga, Nobelova nagrada bi bila premala za jedno takvo otkriće. 

Čitav znanstveni rad Hawkinga i Hertoga možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli