Novi materijal za printanje Touchscreenova budućnosti
- Objavljeno u Znanost
Znanstvenici australskog Sveučilišta RMIT proizveli su novi ultratanki elektronski materijal koji je 100 puta tanji od postojećih koji se koriste u izradi dodirnih zaslona. Znanstvenici su materijal izradili od indij-kositar oksida i koristili su tehnologiju printanja tekućeg metala kako bi ga pretvorili u dvodimenzionalni film.
Listovi nano debljine kompatibilni su s postojećim elektronskim tehnologijama, a zbog svoje savitljivosti mogu se proizvoditi metodom rotacijskog tiska poput novina. Indij-kositar slitina zagrijava se na temperaturu do 200 C na kojoj postane tekuća, a potom se kotrlja preko površine za izradu ultratankih listova indij-kositar oksida.
Novi materijal osim savitljivosti i provodnosti ima i veću prozirnost, što znači da propušta više svjetla, pa bi pametni telefoni s touchscreenom izrađeni od njega trebali koristiti manje energije i produžiti trajanje bateriji za 10%.
Znanstvenici kažu kako je današnja tehnologije proizvodnje prozirnih tankih filmova koji se koriste u telefonima prespora, troši previše energije i provodi se u specijalnim vakuumskim komorama, dok bi se touchscreenovi s njihovim filmovima mogli proizvoditi i u nečijoj kuhinji bez specijalizirane opreme.
Znanstvenici su za svoju tehnologiju predali patentni zahtjev i nadaju se da će ju komercijalizirati, s konačnim ciljem da se tržištu jednog dana isporučuju jeftiniji elektronski uređaji s touchscreen ekranima.