Novi algoritam će omogućiti snimanje stvarne crne rupe

  • Objavljeno u Znanost
image

Katie Bouman, mlada znanstvenica koja se nalazi na MIT-evom postdiplomskom studiju na kojem priprema doktorat iz električnog inženjerstva i računalnih znanosti (EECS), uz pomoć članova svojeg tima razvila je algoritam koji bi nam napokon mogao omogućiti da dobijemo prvu sliku stvarne crne rupe.

Do sada su sve slike crnih rupa poput ove gore, zapravo bile umjetničke interpretacije  koje se temelje na našim spoznajama o tome kako izgledaju.

Kako biste mogli snimiti fotku supermasivne crne rupe u centru naše galaksije, morali biste imati enormno veliki teleskop čiji bi promjer iznosio poput promjera Zemlje.

Obzirom da je nemoguće izraditi nešto tako veliko, Katie i njezini kolege proizveli su algoritam koji nazivaju CHIRP (Continuous High-resolution Image Reconstruction using Patch priors), koji stapa podatke prikupljene globalnom mrežom radio teleskopa projekta Event Horizon (EHT).

EHT mreža je sastavljena od većeg broja radio teleskopa širom svijeta koji mogu prodrijeti kroz galaktičku prašinu, a astronomi je nazivaju jednim velikim teleskopom veličine Zemlje, koji kombinira prikupljene podatke. Problem je do sada bio u tome što teleskopi na primaju podatke istovremeno obzirom na prašinu i "prljavštinu" vanjskog svemira.

Pomoću CHIRP algoritma sva ta atmosferska buka se filtrira, a nedostajući podaci se popunjavaju kako bi se stvorila slika čišća od bilo kojih dobivenih drugim algoritmima.

Znanstvenici kažu da bi astronomi zahvaljujući ovom algoritmu jednog dana mogli snimati čak i  filmove koji bi, kako kažu,  "prikazivali materijal koji proždire crna rupa".  

Katie i njezin tim će svoj algoritam prezentirati na Computer Vision and Pattern Recognition konferenciji koja se održava od 26. lipnja do 1. srpnja ove godine u Las Vegasu, te se nadaju da ćemo ubrzo moći vidjeti stvarnu prvu snimku crne rupe.

Izvor: MIT

Podijeli