Nestaju veliki predatori

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici državnih sveučilišta iz Oregona i Kalifornije, ovih su dana u časopisu Nature objavili rezultate velike međunarodne  studije, u kojoj su osim njih, sudjelovali znanstvenici 22 znanstvene institucije iz 6 zemalja širom svijeta.

Studija pokazuje kako se broj velikih predatora poput lavova, vukova i morskih pasa smanjuje u čitavom svijetu, što ugrožava čitave ekosustave različitih područja.

Naš planet trenutno doživljava 6. masovno nestajanje živih bića, no sadašnja faza se uvelike razlikuje od prošlih, jer je za nju odgovoran čovjek, koji zbog eksploatacije obradivog zemljišta, zagađenja i lova uništava predatore smještene na vrhu lanca prehrane, a posljedice utječu na čitav eko sustav Zemlje.

“ Zemlja doživljava 6. masovno nestajanje živih bića, no za razliku od prije, sada je u središtu svega čovjek ”

Na primjer, smanjenje broja puma na zapadu SAD dovelo je do ogromnog povećanja populacije jelena. Obzirom da su jeleni biljojedi, došlo je do smanjenja biljne vegetacije, a samim time i do narušavanja riječnih tokova i smanjenja biorazličitosti vrsta u tom području.

Također je primijećeno kako su kitovi ubojice (orke), glavni predatori među kitovima, prisiljeni zbog industrijskog lova modificirati svoju prehranu ograničavajući je na morske lavove i morske vidre koje su sada pred istrebljenjem.

Takvi primjeri javljaju se širom svijeta, a posljedice su nesagledive, navode znanstvenici.

Podijeli