Modificirana bakterija stvara amonijak za gnojivo

  • Objavljeno u Znanost
image

Amonijak se obično koristi u komercijalnim gnojivima za usjeve, što zauzvrat može zagaditi vodene tokove kada otječe s polja. Novo istraživanje sugerira da bi genetski modificirane bakterije jednog dana mogle zauzeti mjesto takvih gnojiva.

U studiji koju je vodila doc. prof. Florence Mus, znanstvenica sa Sveučilišta Washington State genetski su modificirani novi sojevi bakterija koje žive u tlu pod nazivom Azotobacter vinelandii. Dok je već bilo poznato da bakterije pretvaraju plin iz okoliša u amonijak, novi sojevi su u stanju dosljedno proizvoditi i izlučivati ​​amonijak u mnogo većim koncentracijama, bez obzira na uvjete okoline.

Istraživači sada rade na razvoju dodatnih vrsta A. vinelandii, koje proizvode amonijak različitim brzinama. Specifični sojevi bi se tada mogli koristiti na određenim vrstama usjeva, na temelju potreba biljaka za amonijakom.

Na taj bi se način osiguralo da biljke potroše sav amonijak, pa ne bi ostao višak koji bi istjecao iz tla i ulazio u obližnje vodotoke. Osim toga, poljoprivrednici ne bi plaćali korištenje dodatnog gnojiva koje više neće biti potrebno.

"Uspješno široko prihvaćanje ovih biognojiva za poljoprivredu smanjilo bi onečišćenje, osiguralo održive načine upravljanja ciklusom dušika u tlu, smanjilo troškove proizvodnje i povećalo profitne marže za poljoprivrednike te poboljšalo održivu proizvodnju hrane poboljšanjem plodnosti tla", rekla je Mus.

Studiju objavljenu u časopisu Applied and Environmental Microbiology možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli