Laser fuzijskog reaktora stvara vlastito gorivo

  • Objavljeno u Znanost
image

Mada nam je fuzijska energija danas bliže nego ikada prije, postoje još brojni problemi koje treba riješiti u razvoju fuzijskih reaktora prije nego iz njih u svoje domove dobijemo zdravu i sigurnu energiju.

Tim istraživača sa Sveučilišta u Rochesteru iz Laboratorija za lasersku energetiku LLE, predvođen Igorom Igumenshchevom, višim znanstvenikom na LLE-u, i Valerijem Gončarovim, direktorom teorijskog odjela na LLE-u, odlučio se pozabaviti logističkim problemima kako lasersku fuziju prenijeti iz laboratorija u stvarni svijet.

Jedna od većih prepreka je kako proizvesti gorive kuglice potrebne za rad reaktora. Trenutno se takve kuglice izrađuju složenim i skupim procesom koji uključuje korištenje tekućeg helija za zamrzavanje deuterija i tricija (radioaktivnih izotopa vodika) na temperaturu samo 11 stupnjeva Kelvina iznad apsolutne nule i njihovo stavljanje u slojeve kako bi se formirale kuglice.

To bi moglo biti u redu za laboratorijski eksperiment, ali pravi fuzijski reaktor će trebati oko milijun ovih peleta goriva svaki dan. Stoga tim iz Rochestera razvija tehniku u kojoj laseri u reaktoru stvaraju vlastite tablete goriva u laserskoj eksploziji prije implozije i paljenja.

Umjesto čvrstih kuglica, znanstvenici su ubrizgali deuterij i tricij u pjenaste kapsule. Pametna stvar je u tome što kada laserski niz puca na kapsulu, zrake uzrokuju kolaps kapsule u sferu iste gustoće kao tekuće gorivo deuterij-tricij koja zatim implodira.

Trenutačno je proces samo smanjeni dokaz koncepta koji koristi LLE-ov OMEGA laser. Međutim, tim tvrdi da bi budući laseri s dužim i energetskim impulsima trebali moći sami dovesti nove kapsule do paljenja.

"Kombiniranje ovog ciljnog koncepta s visoko učinkovitim laserskim sustavom koji se trenutno razvija u LLE omogućit će vrlo atraktivan put do fuzijske energije", rekao je Igumenshchev.

Istraživanje objavljeno u časopisu Physical Review Letters možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli