Jupiterova viša atmosfera iznenađuje astronome

  • Objavljeno u Znanost
image

Jupiter je jedan od najsjajnijih objekata na noćnom nebu i lako se vidi po vedroj noći. Osim jarkog sjevernog i južnog svjetla u polarnim regijama planeta, sjaj Jupiterove gornje atmosfere je slab i stoga je izazov za zemaljske teleskope da razaznaju detalje u ovoj regiji.

Koristeći NASA/ESA/CSA svemirski teleskop James Webb, znanstvenici su promatrali regiju iznad Jupiterove legendarne Velike crvene pjege kako bi otkrili mnoštvo dosad neviđenih obilježja. Regija, za koju se ranije vjerovalo da je po prirodi neugledna, sadrži niz zamršenih struktura i aktivnosti.

Veliku crvenu pjegu Jupitera promatrao je Webbov Near-InfraRed Spectrograph (NIRSpec) instrument u srpnju 2022., koristeći mogućnosti instrumenta Integral Field Unit.

Tim je bio iznenađen kada je otkrio da gornja atmosfera sadrži niz zamršenih struktura, uključujući tamne lukove i svijetle točke, u cijelom vidnom polju.

"Mislili smo da će ova regija, možda naivno, biti stvarno dosadna", rekao je voditelj tima Henrik Melin sa Sveučilišta Leicester u Ujedinjenom Kraljevstvu. "Zapravo je jednako zanimljiva kao i sjeverno svjetlo, ako ne i više. Jupiter ne prestaje iznenađivati."

Iako svjetlost koja se emitira iz ove regije pokreće sunčeva svjetlost, tim sugerira da mora postojati još jedan mehanizam koji mijenja oblik i strukturu gornje atmosfere.

"Jedan od načina na koji možete promijeniti ovu strukturu su gravitacijski valovi, slično valovima koji udaraju o plažu, stvarajući valove u pijesku", objasnio je Henrik. "Ovi valovi nastaju duboko u turbulentnoj donjoj atmosferi, posvuda oko Velike crvene pjege, i mogu putovati u visinu, mijenjajući strukturu i emisije gornje atmosfere."

Rezultate studije objavljene u časopisu Nature Astronomy možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli