Hoće li Hrvatska pobijediti Španjolsku u fuzijskoj utrci
- Objavljeno u Znanost
Na Institutu Ruđer Bošković održan je sastanak predstavnika tehničkog savjetodavnog odbora europske agencije Fuzija za energiju (TAP F4E) s hrvatskim fuzijskim stručnjacima o smještaju prestižnog projekta DONES, vrijednog 550 milijuna eura, važnog za razvoj fuzijske energije, za koji se natječu Hrvatska i Španjolska.
Riječ je o ključnom uređaju za testiranje materijala u ekstremnim uvjetima velikog zračenja ozračivanjem fuzijskih materijala – neutronskom izvoru za demonstracijsku fuzijsku nuklearnu elektranu DEMO. Osim što će hrvatski stručnjaci razvijati ključne tehnologije, Hrvatska je uz Španjolsku ozbiljan kandidat za njegov smještaj u Europi, a svoju je ponudu za DONES predala 24. travnja ove godine.
Stoga su na sastanku stručnjaci razmijenili informacije i objasnili detalje važne za izradu tehničkog izvještaja TAP F4E o španjolskoj i hrvatskoj ponudi za projekt DONES.
Na čelu TAP F4E je Gabriele Fioni, potpredsjednik Upravnog vijeća agencije Fuzija za energiju i zamjenik direktora francuske Agencije za atomsku energiju CEA. Članovi TAP F4E su ugledni znanstvenici iz Belgije, Francuske, Italije, Njemačke, Švicarske i Ujedinjenog Kraljevstva.
Osim stručnjaka s IRB-a na sastanku su sudjelovali i predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, Ministarstva zaštite okoliša i energetike, Državnog zavoda za nuklearnu sigurnost, Hrvatskog operatera prijenosnog sustava, HEP-a te Rudarsko geološko naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Objava tehničkog izvještaja TAP F4E, s ocjenom hrvatske i španjolske ponude očekuje se u drugoj polovici 2017. Konačna odluka o smještaju DONES-a temeljem ponude obje zemlje biti će donesena na visokoj političkoj razini Europske unije, odnosno u Europskoj komisiji i Europskom vijeću, u komunikaciji s vladama Hrvatske i Španjolske.
Vodeći instituti u obje zemlje, hrvatski IRB i španjolski CIEMAT, inače sudjeluju u dizajnu DONES-a u sklopu H2020 projekta EUROfusion.
Ovaj projekt upravlja svim europskim istraživačkim aktivnostima u području fuzije radi uspješne realizacije konstrukcije prvoga međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) i razvoja tehnologije za izgradnju demonstracijske fuzijske nuklearne elektrane (DEMO), čija se izgradnja planira nakon 2035.