Fotonaponski sustav leti balonom iznad vaše kuće
- Objavljeno u Znanost
Sunčeva energija je vrijedan izvor zdrave energije, no nije pogodna za bilo koja područja, posebice za one geografske širine u kojima često pada snijeg koji ima tendenciju prekrivanja klasičnih sunčevih ploča na krovovima.
Inženjeri i znanstvenici sa Sveučilišta Mälardalen, u Švedskoj, Sveučilišta Southwest Jiaotong i Sveučilišta Guizhou u Kini, razvili su balonski sustav za proizvodnju i isporuku električne energije.
Zovu ga fotonaponski sustav integriran u balon (BIPVS) i temelji se na balonu koji se šalje uvis sa solarnim kolektorom, a proizvedenu električnu energiju šalje na zemlju putem električnog kabela.
Balon ostaje u zraku i leti na mješavini zraka i helija, a njegova gornja polovica izrađena je od prozirnog materijala koji hvata sunčevu svjetlost i koncentrira je pomoću svojstava loma svjetlosti.
Donja polovica balona izrađena je od materijala koji dodatno koncentrira svjetlost i na taj način smanjuje instalacijsku površinu solarne ćelije koja visi ispod, bez žrtvovanja učinkovitosti prikupljanja sunčeve svjetlosti.
Postavljanje fotonaponskih ćelija na dno balona štiti ih od kiše, snijega, susnježice ili tuče, a sustav također ima ispušni ventil za izmjenu plinova za održavanje željenog tlaka unutar balona.
Uz solarne ćelije nalaze se moduli za pohranu i upravljanje protokom energije. Za stabilizaciju balona koriste se četiri sajle, a za tlo su pričvršćeni konop i električni kabel. Balon treba postaviti dovoljno visoko da izbjegne sjenu drveća ili zgrada.
Tim je testirao svoj sustav lokalno i upotrijebio simulacije za proučavanje vjerojatnih karakteristika performansi BIPVS-a u pet velikih gradova diljem svijeta. Utvrdili su da je prosječna mjesečna proizvodnja jednog od njihovih balona između 3,5 i 4 GWh energije.
Također ističu da se prema potrebi uvis može poslati više balona kako bi se proizvelo dovoljno energije za potrebe određene lokacije.
Rekli bismo da je ovo prilično zanimljiva ideja koja bi mogla omogućiti da nam sunčeve elektrane lete iznad glava, no nismo sigurni hoćemo li to uskoro vidjeti uživo.
Znanstveni rad objavljen u časopisu Energy možete pronaći na ovoj poveznici.