Folija za omatanje mijenja boju kad se hrana pokvari

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici s Tehnološkog sveučilišta Nanyang u Singapuru stvorili su biorazgradivu foliju za hranu koja mijenja boju kada se hrana koju štiti pokvari. Omot također ima antibakterijska svojstva koja mogu zaštititi hranu od mikrobne kontaminacije. 

Ovaj održivi omot za hranu napravljen je od odbačenih sjemenki voća avokada, što će smanjiti otpad, a koristi se i škrob iz "mirišljavog" duriana i sjemenki jackfruita ili nangake. 

Istraživači kažu da ekstrakt sjemenki avokada koji se koristi u omotu za hranu sadrži katehin i klorogensku kiselinu, koji pomažu spriječiti oksidaciju i zaustaviti rast štetnih bakterija poput Staphylococcus aureusa, koji proizvodi toksine koji mogu dovesti do trovanja hranom. 

Sjemenke avokada sadrže prirodni spoj pod nazivom perseorangin koji je osjetljiv na promjene u pH vrijednosti i mijenja svoju boju na različitim razinama pH, ovisno o tome koliko je alkalan ili kiseo. 

Kako bi označio kvarenje hrane, omot se mijenja iz prozirno žute u tamno smeđu boju kada dušikovi spojevi proizvode bakterije kada se razgrađuju aminokiseline u hrani bogatoj proteinima kao što su plodovi mora i meso. 

Pametni omot u testovima je mogao upozoriti na kvarenje hrane do dva dana prije nego što su škampi izgubili boju i ispustili neugodne mirise. Ovo vizualno upozorenje moglo bi značajno poboljšati praćenje svježine hrane i potencijalno spriječiti bolesti odvraćanjem ljudi od kupovanja i jedenja hrane koja može izgledati svježe, ali je počela truliti. 

Glavni autor studije, profesor William Chen, direktor NTU-ovog programa za znanost i tehnologiju hrane, rekao je: "Razvili smo novi omot za hranu za koji se očekuje da će imati dubok utjecaj na smanjenje bacanja hrane iskorištavanjem snage prirode, točnije spojeva protiv kvarenja u odbačenim košticama avokada." 

"Omot bi mogao dobro poslužiti proizvođačima hrane, budući da sve više žele smanjiti otpad i dodatno optimizirati zanemarene elemente ciklusa proizvodnje hrane, poput sjemenki. Korištenjem prethodno odbačenih sjemenki jackfruita, sjemenki duriana i koštica avokada, nova metoda proizvodnje omota za hranu koju je osmislio profesor William Chen s NTU-a uvjerljiv je primjer kako se možemo okrenuti prirodi kako bismo postigli veći zeleni utjecaj", , rekla je Mirte Gosker, direktorica The Good Food Institute Asia Pacific.

Podijeli