Europa Clipper postavio prve znanstvene instrumente
- Objavljeno u Znanost
Europa Clipper je najveća svemirska letjelica koju je NASA ikada razvila za planetarnu misiju. Putovat će 2,9 milijardi kilometara kako bi stigao do Jupitera 2030., a 2031. započet će niz od 49 preleta, koristeći niz instrumenata za prikupljanje podataka koji će znanstvenicima reći imaju li ledeni mjesec i njegov unutarnji ocean uvjete potrebne za život.
Ubrzo nakon lansiranja, letjelica je postavila svoje masivne solarne panele koji se protežu dužinom košarkaškog igrališta. Sljedeća na popisu bila je grana magnetometra, koja se odmotala iz kanistera postavljenog na tijelo letjelice, pružajući se punih 8,5 metara.
Kako bi potvrdili da je sve prošlo dobro s postavljanjem nosača, tim se oslonio na podatke s tri senzora magnetometra. Kada svemirska letjelica bude na Jupiteru, ovi će senzori mjeriti magnetsko polje oko Europe, potvrđujući prisutnost oceana za koji se smatra da je ispod ledene kore Mjeseca i govoreći znanstvenicima o njegovoj dubini i salinitetu.
Nakon magnetometra, letjelica je postavila nekoliko antena za radarski instrument. Četiri visokofrekventne antene sada se protežu poprečno od solarnih nizova, i tvore ono što izgleda kao dva dugačka stupa, od kojih je svaki dugačak 17,6 metara. Također je postavljeno osam pravokutnih vrlo visokofrekventnih antena, svaka dugačka 2,76 metara.
Preostalih sedam instrumenata uključivat će se i isključivati tijekom prosinca i siječnja kako bi inženjeri mogli provjeriti njihovo stanje. Nekoliko instrumenata, uključujući kameru i maseni spektrometar plina i prašine, držat će svoje zaštitne poklopce zatvorene sljedeće tri ili više godina kako bi zaštitili opremu od potencijalne štete od Sunca u unutarnjem Sunčevom sustavu.
Nakon što se provjere svi instrumenti i inženjerski podsustavi, timovi misije će se usredotočiti na Mars. Dana 1. ožujka 2025., Europa Clipper će stići do Marsove orbite i početi kružiti oko Crvenog planeta, koristeći gravitaciju planeta za postizanje brzine.
Na Marsu znanstvenici planiraju uključiti termalnu kameru svemirske letjelice kako bi snimili višebojne slike Marsa kao probnu operaciju. Također planiraju prikupljati podatke s radarskim instrumentom kako bi inženjeri mogli biti sigurni da radi prema očekivanjima.