Džepni detektor miona iz MIT-a

  • Objavljeno u Znanost
image

Zemljinu atmosferu konstantno zasipaju visokoenergetske kozmičke zrake. Kada se kozmičke zrake sudare s atmosferom raspadaju se u mione – negativno nabijene čestice teže od elektrona, a zajedno s njime i tau leptonom spada u skupinu leptona.

Neki od miona mogu penetrirati Zemljinu površinu i putovati do nekoliko kilometara kroz led i kamen.

Fizičari iz MIT-a dizajnirali su džepni detektor miona koji se može sastaviti od svakodnevnih elektroničkih dijelova, a kad se uključi može prepoznati prolazak tih sitnih čestica.

Spencer Axani, student s MIT-ova odsjeka za fiziku, dizajnirao je detektorski kit za studente uz pomoć profesorice Janet Conrad. Dosad su 100 detektora koristili u raznim srednjim školama i fakultetima, a učenici i studenti su stavljali detektore na zrakoplove i meteorološke balone, ali i pod zemlju.

Veličina dovršenog detektora je poput nešto većeg smartphonea, a svaki kit posjeduje scintilator (materijal koji gama zračenje pretvara u vidljivu svjetlost), Arduino Nano, mali zaslon, SensL Silicon Photomultiplier (fotosenzor kojem je za određivanje signala u slabom osvjetljenju potreban jedan foton), posebno izrađena tiskana pločica  kućište otisnuto 3-D pisačem.

Studenti i svi oni zainteresirani za ovaj „mionski kit“ mogu ga naći na stranici CosmicWatcha zajedno sa smjernicama kako ga koristiti po cijeni od 100 dolara. Ekipa iza ovog projekta nada se povratnim informacijama od studenata i svih onih zainteresiranih u projekt. 

Podijeli