Crvi brašnari pretvaraju plastiku u iskoristivu zemlju

  • Objavljeno u Znanost
image

U SAD-u oko 33 milijuna tona plastike godišnje završi u otpadu, a znanstvenici američkog Sveučilišta Stanford i njihovi kolege s kineskog Sveučilišta Beihang, možda su otkrili način kako na prirodan način pretvoriti materijal koji inače nije biorazgradiv, u nešto što će biti korisno našem napaćenom planetu.

Ukratko rečeno, znanstvenici su otkrili da ličinke crva brašnara ostaju u savršenom zdravstvenom stanju ako se hrane isključivo polistirenom, odnosno plastikom od koje se rade stiroporne pjene, takozvane "pur pjene".

Najbolje od svega je što crvi konvertiraju plastiku u CO2 i otpad koji se može koristiti kao zemlja za sadnju bilja, što je znanstvenike jako iznenadilo.

"Postoji mogućnost da jedno doista važno istraživanje dođe s tako bizarnog mjesta", kaže profesor Stanforda Craig Criddle. "Ovo je bio šok."

U laboratoriju je 100 crva dnevno pojelo između 34 i 39 miligrama pur pjene, što je količina koja odgovara veličini manje tablete.

U prijašnjim istraživanjima već je otkriveno da indijski kućni moljci u svom probavnom sustavu imaju bakterije koje mogu probavljati polietilen od kojeg se rade plastične vrećice, pa znanstvenici sada planiraju provesti istraživanja koja bi ukazala mogu li crvi brašnari i drugi kukci probavljati polipropilen koji se koristi u automobilskoj industriji i industriji odjeće.

Konačan cilj nije organizirati ogromne kolonije crva koji bi služili za biorazgradnju plastike, već je ideja izolirati bioenzime iz tih mikroorganizama koji se nalaze unutar kukaca, kako bi se proizvodila učinkovita sredstva za uklanjanje plastike iz prirode, koja neće i sama biti štetna po okoliš.  

Izvor: Stanford

Podijeli