200 TB podataka za najveći matematički dokaz

  • Objavljeno u Znanost
image

Ako ste dobro pratili nastavu u osnovnoj školi, vjerojatno se sjećate Pitagorina poučka, možda najpoznatijeg geometrijskog teorema koji kaže da je površina kvadrata nad hipotenuzom pravokutnog trokuta jednaka zbroju površina kvadrata nad katetama.

No vrlo vjerojatno niste čuli za Booleanov problem Pitagorinih trojki koji postavlja pitanje je li moguće obojiti sve prirodne brojeve u crvenu ili plavu boju kako bi se zadovoljilo da rezultat Pitagorine trojke prirodnih brojeva a, b, c (a2 + b2 = c2) bude iste boje.   

Taj problem datira iz 1980-ih godina a zadao ga je matematičar Ronald Graham koji je ponudio i nagradu za njegovo rješavanje u visini od 100 dolara, koja je sada uručena znanstveniku Marijnu Heuleu sa Sveučilišta u Teksasu iz Austina.  

Kako biste mogli dokazati da je to moguće ili nemoguće, morali biste testirati sva moguća bojanja brojeva do 7.825, a to je malo preteška zadaća za ljude, pa su znanstvenici Sveučilišta u Teksasu upregnuli Stampede superračunalo da pokuša doći do matematičkog dokaza.

Računalo je na kraju uspjelo dokazati da je to nemoguće, a za to mu je trebalo puna dva dana, pri čemu je generiralo čak 200 terabajta podataka.

Tolika količina podataka nastala je obzirom da je računalo moralo u obzir uzeti raspon od gotovo bilijun mogućnosti, pri čemu je radilo bez kompresije podataka. Znanstvenici kažu da biste tehnički gledano ovo mogli i sami dokazati kod kuće pomoću svojeg računala korištenjem 68 GBkompresiranih podataka, no tada bi vaš PC morao potrošiti oko 30.000 sati za njihovo "drobljenje".

Ako ste zaluđeni matematikom i matematičkim problemima, na poveznici izvora ovog članka imate čitav znanstveni rad iz kojeg ćete saznati sve detalje ove potrage za matematičkim dokazom koju je provelo Stampede superračunalo.   

Izvor: Arxiv [PDF]

https://arxiv.org/pdf/1605.00723v1.pdf

Podijeli