Fizičari prvi put mjere kvantnu geometriju

image

Fizičari s MIT-a po prvi su put izmjerili geometriju ili oblik elektrona u krutim tijelima na kvantnoj razini . Znanstvenici već dugo znaju kako mjeriti energije i brzine elektrona u kristalnim materijalima, ali do sada se o kvantnoj geometriji tih sustava moglo zaključiti samo teoretski.

Rad, objavljen u izdanju časopisa Nature Physics , "otvara nove puteve za razumijevanje i manipuliranje kvantnim svojstvima materijala", kaže Riccardo Comin , izvanredni profesor fizike za razvoj karijere na MIT-u i voditelj rada.

"U osnovi...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Kako fitoplankton hrani globalnu mrežu morskih mikroba

image

Jedan od najradišnijih organizama u oceanu je maleni, smaragdno obojeni Prochlorococcus marinu s. Ovi jednostanični "pikoplanktoni", koji su manji od ljudskog crvenog krvnog zrnca, mogu se naći u nevjerojatnim količinama diljem površinskih voda oceana, čineći Prochlorococcus najzastupljenijim fotosintetskim organizmom na planetu. U biti Prochlorococcus veže onoliko ugljika koliko i svi usjevi na kopnu.

Sada su znanstvenici s MIT-a otkrili novu sposobnost regulacije oceana kod malih, ali moćnih mikroba, "unakrsno hranjenje" gradivnih blokova DNK. U studiji u časopisu Science Advances ,...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Starship dovodi Starlink satelite u svemir

image

Starship je raketa s kojom Musk i ekipa žele dovoditi ljude na Mars i pomoći u kolonizaciji Crvenog planeta, a letni testovi je sve više približavaju komercijalnoj uporabi.

Elon Musk najavljuje da će iduće sedmo testno lansiranje Starshipa donijeti veliku prekretnicu jer će dokazati da se nova raketa može koristiti za prijevoz satelita u orbitu Zemlje.

Iz tog razloga, nova iteracija Starshipa u svemir će povesti testne makete Starlink satelita koji će biti iste veličine i težine kao pravi, no...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

AI model precizno predviđa strukture antitijela

image

Prilagodbom modela umjetne inteligencije poznatih kao veliki jezični modeli ( LLM ), istraživači su postigli veliki napredak u sposobnosti predviđanja strukture proteina na temelju njegove sekvence. Međutim, ovaj pristup nije bio toliko uspješan za antitijela , dijelom zbog hipervarijabilnosti koja se vidi u toj vrsti proteina.

Kako bi prevladali to ograničenje, istraživači MIT-a razvili su računsku tehniku ​​koja omogućuje velikim jezičnim modelima točnije predviđanje struktura antitijela. Njihov bi rad mogao omogućiti istraživačima da probiju milijune mogućih antitijela kako bi identificirali...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

VIDEO: Kako baby robot oponaša ljudske izraze

image

Znanstvenici s japanskog Sveučilišta u Osaki , humanoidnim robotima žele pružiti složene i fluidne interakcije mišića lica brzinama usporedivim s ljudima.

Rezultat njihovog istraživanja je novi sustav "dinamičkog izražavanja uzbuđenja" koji omogućava robotu da oponaša izraze lica brže i neprimjetnije od svojih prethodnika, kao što možete vidjeti u ovom videu .

Rješenje, detaljno opisano u studiji objavljenoj u časopisu Journal of Robotics and Mechatronics , zahtijeva najprije klasificiranje različitih gesti lica poput zijevanja, treptanja i disanja kao pojedinačnih valnih oblika....

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Zrcalni život može biti opasan po ljude i prirodu

image

Kada se pogledate u ogledalo, odraz ste u osnovi vi, ali sa savršenim obratom svih vaših crta. Ovo ilustrira fenomen koji također vidimo u sićušnom svijetu molekula.

Neke molekule postoje kao zrcalne slike samih sebe, poznate kao " enantiomeri ", koje se ne mogu preklopiti jedna na drugu. Ovaj koncept je poznat kao kiralnost , a to je važno jer zrcalne slike istih molekula mogu imati potpuno različite učinke i funkcije u biologiji.

Pišući u časopisu Science , skupina od...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Revolucionarno upravljanje toplinom uz pomoć CeO 2

image

Istraživački tim pod vodstvom profesora Hiromichija Ohte s japanskog Istraživačkog instituta za elektroničku znanost Sveučilišta Hokkaido , primijenio je novi pristup upotrebe tankih filmova cerijevog oksida (CeO 2) kao aktivnog materijala u toplinskim prekidačima, pružajući vrlo učinkovitu i održivu alternativu.

Istraživački tim pokazao je da izvedba termalnog prekidača na bazi CeO 2 može premašiti prethodna mjerila. "Novi uređaj ima omjer toplinske vodljivosti uključeno/isključeno od 5,8 i širinu prebacivanja toplinske vodljivosti (κ) od 10,3 W/m·K, uspostavljajući novu referentnu vrijednost za elektrokemijske...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Znanstvenici utvrdili podrijetlo svemirskog vatrometa

image

Brzi radijski izboji ( fast radio bursts ) kratke su i briljantne eksplozije radiovalova koje emitiraju iznimno kompaktni objekti kao što su neutronske zvijezde i crne rupe. Ovi kratkotrajni vatrometi traju samo tisućinku sekunde i mogu nositi ogromnu količinu energije, dovoljno da nakratko zasjene čitave galaksije. 

Otkako je 2007. godine otkriven prvi brzi radijski prasak ( FRB ), astronomi su detektirali tisuće FRB-ova, čije se lokacije kreću od unutar naše vlastite galaksije do udaljenosti od čak 8 milijardi svjetlosnih godina....

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Otključavanje skrivene moći vrenja

image

Većina ljudi kipuću vodu uzima zdravo za gotovo. Za izvanrednog profesora Mattea Buccija sa Sveučilišta tehnologije u Massachusettsu MIT-a , otkrivanje fizike koja stoji iza vrenja bilo je desetljeće dugo putovanje ispunjeno neočekivanim izazovima i novim uvidima.

Naizgled jednostavan fenomen iznimno je teško proučavati u složenim sustavima poput nuklearnih reaktora , a ipak se nalazi u srži širokog spektra važnih industrijskih procesa. Otključavanje njegovih tajni moglo bi omogućiti napredak u učinkovitoj proizvodnji energije, hlađenju elektronike, desalinizaciji vode, medicinskoj dijagnostici i...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

AI prodaje naše nedonesene odluke

image

Stephen Hawking je svojevremeno rekao da će uspon moćne umjetne inteligencije biti ili najbolja ili najgora stvar koja se ikada dogodila čovječanstvu, a još ne znamo na koju će stranu otići.

U doba kada je AI glavni "buzzword" u našem tehnološkom svijetu, opasnost od umjetne inteligencije koja će nam presuditi kao u Terminator filmovima nam se čini jako daleko, jer se čini da je sve pod našom kontrolom.

No to ne znači da već sada ne postoje neki manji izazovi...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

MouseGoggles su VR naočale za miševe

image

Zahvaljujući njihovoj genetskoj strukturi, sposobnosti snalaženja u labirintima i spremnosti da rade za sir umjesto plaće, miševi su dugo bili glavni model za bihevioralna i neurološka istraživanja, a sada su dobili i VR naočale .

Istraživači na Sveučilištu Corne ll izradili su minijaturni VR headset kako bi dublje uronili miševe u virtualna okruženja koja mogu pomoći u otkrivanju neuralne aktivnosti koja informira o prostornoj navigaciji i funkciji pamćenja.

Naočale pod nazivom MouseGoggles izrađene su korištenjem jeftinih, uobičajenih komponenti, kao što...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)

Biomimetički lepršajući dronovi detektiraju smjer vjetra

image

Istraživači s Instituta za znanost u Tokiju razvili su metodu za otkrivanje smjera vjetra s 99 posto točnosti pomoću sedam mjerača naprezanja na krilu koje leprša i modela konvolucijske neuronske mreže. Ovo otkriće, nadahnuto prirodnim receptorima naprezanja kod ptica i insekata, otvara nove mogućnosti za poboljšanje kontrole i prilagodljivosti zračnih robota koji lepršaju krilima u različitim uvjetima vjetra. 

Leteći kukci i ptice posjeduju mehaničke receptore na svojim krilima koji prikupljaju senzorske podatke o naprezanju. Ovi receptori detektiraju promjene u vjetru,...

  • Objavljeno u Znanost
(0 glasova)