VIDEO: Šef Nvidije predstavio RTX 50 grafiku
- Objavljeno u Novosti
Prema očekivanjima, osnivač i CEO Nvidije Jensen Huang, predstavio je na CES 2025 sajmu najjače grafičke kartice tvrtke do sada, seriju GeForce RTX 50, čiji su grafički čipovi temeljeni na Nvidia Blackwell arhitekturi, čime, po njemu, "nude zadivljujući vizualni realizam i neviđena poboljšanja performansi", te je stavio naglasak na umjetnu inteligenciju koja doprinosi performansama u RTX 50 GPU-ima.
"Neuralno iscrtavanje sljedeća je era računalne grafike. Integriranjem neuronskih mreža u proces renderiranja možemo napraviti dramatične korake naprijed u izvedbi, kvaliteti slike i interaktivnosti kako bismo pružili nove razine uranjanja, kaže Huang.
"Prvi primjer neuralnog renderiranja bio je DLSS. Koristili smo renderirane okvire niže razlučivosti kao ulaz u neuronsku mrežu, koja je osposobljena za izlaz okvira pune razlučivosti. DLSS se od tada razvio do točke u kojoj može generirati cijele okvire i razumjeti kompoziciju scene uključujući sjene, refleksije i okluziju kako bi generirao slike koje su bolje od izvornog renderiranja. S izumom DLSS 4 s Multi Frame Generation, radeći u skladu s kompletnim paketom DLSS tehnologija, možemo umnožiti broj sličica do 8X u odnosu na tradicionalno brute-force renderiranje i pružiti kvalitetu slike koja je bolja od izvornog renderiranja".
Šef Vidije kaže da su integrirali neuronske mreže unutar programabilnih shadera za stvaranje neuronskih shadera. RTX Neural Shaderi se mogu koristiti za komprimiranje tekstura do 7 puta, štedeći ogromne količine grafičke memorije i koristiti za stvaranje tekstura kinematografske kvalitete i još naprednijih svjetlosnih efekata u igrama.
Tu je i značajka RTX Neural Faces, koja po Nvidijinom čelniku "nudi inovativan, novi pristup poboljšanju kvalitete lica pomoću generativne umjetne inteligencije. Umjesto tradicionalnog renderiranja, Neural Faces uzima jednostavno rasterizirano lice plus podatke o 3D pozi kao ulaz i koristi generativni AI model u stvarnom vremenu za zaključivanje prirodnijeg lica".
Nvidia ističe da je s do 92 milijarde tranzistora, Blackwell najmoćniji potrošački GPU ikad stvoren. Blackwellov multiprocesor za streaming ažuriran je s većom propusnošću obrade i čvršćom integracijom s tensorskim jezgrama kako bi se optimizirala izvedba neuralnih shadera. Blackwell je poboljšan s nekoliko hardverskih i softverskih inovacija za poboljšanje preuređivanja izvođenja shadera, a logika promjene redoslijeda dvostruko je učinkovitija, povećava brzinu i preciznost promjene redoslijeda, što ubrzava rad neuronskih shadera.
Nove Blackwell Tensor Cores jezgre izgrađene su s ogromnom količinom AI procesorske snage i podržavaju ubrzanu obradu FP4 preciznih modela. Uz FP4, Blackwell Tensor Cores ne samo da mogu brže obraditi modele, već to mogu činiti uz korištenje manje grafičke memorije.
Kako bi se podržali zahtjevi za tempom sličica sljedeće generacije DLSS Multi Frame Generation, arhitektura Blackwell izgrađena je s poboljšanim hardverskim mogućnostima okretnog mjerenja za pružanje brzine i točnosti potrebne za glatko iskustvo visoke kvalitete, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Blackwell također ima potpuno nove RT jezgre dizajnirane za praćenje ogromnih količina detaljne geometrije. RT jezgre imaju 2x veću stopu sjecišta trokuta zrake od prethodne generacije i poboljšanu kompresiju dizajniranu za smanjenje memorijskog otiska. Ovo Blackwell GPU-ima omogućuje praćenje razina geometrije koje nikad prije nisu bile moguće.
Blackwell je također poboljšan s PCIe Gen5 i DisplayPort 2.1b UHBR20, koji pokreću zaslone do 8K165Hz.
Nvidia kaže da 30. siječnja u trgovine stižu GeForce RTX 5090 i GeForce RTX 5080 kartice, dok će GeForce RTX 5070Ti i GeForce RTX 5070 biti dostupne od veljače.
Ograničeni modeli Nvidia Founders Edition grafičkih kartica GeForce RTX 5090, GeForce RTX 5080 i GeForce RTX 5070 bit će dostupni diljem svijeta, a s standardne i tvornički overclockane varijante sva četiri GPU-a bit će dostupne od brandova kao što su ASUS, Colorful, Gainward, GALAX, GIGABYTE, INNO3D, KFA2, MSI, Palit, PNY i ZOTAC.
Nvidia tvrdi da je zahvaljujući inovacijama Blackwell arhitekture i DLSS-u 4, GeForce RTX 5090 dvostruko bolji od GeForce RTX 4090, a u igri Cyberpunk 2077: Phantom Liberty radi dva puta brže od prethodne generacije.
S 32 GB GDDR7 memorije, 1792 GB/s ukupne propusnosti memorije, 21.760 CUDA jezgri, 680 tenzora 5. generacije i 170 jezgri za ray tracing 4. generacije, to je prema Nvidiji ultimativni GeForce GPU, s više hardvera i snage od svega što su napravili ranije.
U generativnim AI aplikacijama, generiranje slike je 2x brže s upola manje memorije pomoću FP4 na GeForce RTX 5090, u usporedbi s FP16 na GeForce RTX 4090. FP4 je metoda nižeg kvantiziranja, slična kompresiji datoteke, koja smanjuje veličinu modela.
GeForce RTX 5090 dolazi s 2 utora, duljinom od 304 mm i visinom od 137 mm.
GeForce RTX 5080 je do dvostruko brži od GeForce RTX 4080 u igrama, zahvaljujući Blackwell arhitekturi i DLSS 4 s Multi Frame Generation. S novim tenzorskim jezgrama 5. generacije, RT jezgri 4. generacije i 16 GB GDDR7 memorije koja pruža do 960 GB/s ukupne memorijske propusnosti (povećanje od 34% u usporedbi sa 717 GB/s GeForce RTX 4080), GeForce RTX 5080 donosi ogroman skok u performansama za igrače i kreatore.
Na 4K, s punim ray tracingom i drugim postavkama na maksimumu, vlasnici GeForce RTX 5080 mogu igrati Alan Wake 2, Black Myth: Wukong i Cyberpunk 2077 pri visokoj brzini sličica, s performansama koje su u prosjeku dvostruko brže u usporedbi s GeForceom RTX 4080.
GeForce RTX 5080 bit će dostupan od 30. siječnja, s početnom cijenom od 999 USD, a GeForce RTX 5070 Ti bit će dostupan po cijeni od 749 USD., dok ćete za RTX 5090 morati platiti oko 1999 dolara, odnosno 1948 eura, no cijene u trgovinama će kao i uvijek ovisiti o proizvođačima, partnerima Nvidije.