VIDEO: Savitljiva kamera poput vizitke
- Objavljeno u Novosti
Znanstvenici Sveučilišta Columbia predstavili su novu vrstu kamere koja dolazi u obliku savitljivog lista "papira", odnosno poput savitljive "kože".
Umjesto da na nju postave samo jedan senzor, znanstvenici su je sastavili od mreže objektiva koji mijenjaju svoje stanje kada se materijal savija. Znanstvenici vjeruju da bi ovu tehnologiju jednog dana mogli ugraditi u savitljivi uređaj nalik na kreditnu karticu, koji bi se jedne strane imao "sheet kameru", a s druge savitljivi zaslon, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Osim što bi takva kamera mogla izvoditi funkciju zumiranja kada biste ju savijali, mogla bi pretvoriti objekte i predmete raznih oblika poput automobila i uličnih svjetiljki, u VR kamere sa snimanjem u 360 stupnjeva.
Kako bi došli u mogućnost izrade savitljive kamere, znanstvenici su prvo spojili sićušne objektive na senzore veličine piksela. Potom su otkrili da pri savijanju takva "mreža" stvara praznine između senzora koji stvaraju konačnu sliku.
Stoga su napravili saviljive silikonske listove s integriranim lećama koje distorziraju i mijenjaju fokalne dužine pri savijanju.
Konačni prototip napravljen na ovaj način nije imao praznih točaka čak ni pri izrazitijem savijanju, što znači da je mogao snimati sliku bez "aliasinga" (grešaka nastalih sažimanjem kontinuiranog oblika signala u periodičke samplove).
Prototip kamere u listu dolazi s mrežom 33x33 objektiva, te može punuditi čistu sliku ( u niskoj rezoluciji doduše) pri savijanju. Znanstvenici kažu da ukoliko količina savijanja nije poznata, sustav pri savijanju proizvodi nerealnu sliku po slučajnom (random) uzorku, pa su tako recimo napravili kameru koja se temeljila na većem i savitljivijem listu koji stvara sliku s velikim distorzijama kada se njom omota neki predmet.
Konačni tim znanstvenika je izmjeriti količine deformacija s ugrađenim "stress senzorima", te potom izračunati geometriju kako bi se dobilo čistu sliku.
U svakom slučaju, ovo otvara nove mogućnosti u izradi kamera i nudi mogućnost da čak i neke svakodnevne kućne predmete i namještaj pretvaramo u kamere.
Izvor: Columbia University