VIDEO: Ovo je novo najbrže superračunalo na svijetu

  • Objavljeno u Novosti
image

Američki Nacionalni laboratorij Lawrence Livermore (LLNL), u suradnji s Nacionalnom upravom za nuklearnu sigurnost (NNSA), Hewlett Packard Enterpriseom (HPE) i AMD-om, službeno je predstavio El Capitan kao najmoćnije superračunalo na svijetu i prvi exascale sustav posvećen nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenih država.

Potvrđen na 1.742 exaFLOPs (1.742 kvintilijuna izračuna u sekundi) na High Performance Linpacku, standardnom mjerilu koje koristi organizacija Top500 za procjenu performansi superračunala, El Capitan je postao najbrži računalni sustav ikada testiran. Sustav ima ukupnu vršnu izvedbu od 2,79 exaFLOPs, a kako izgleda možete vidjeti u ovom videu.

Kao NNSA-ino prvo exascale superračunalo, El Capitan je glavni resurs za NNSA Tri-Labs LLNL, te Nacionalne laboratorije Los Alamos i Sandia, za unaprjeđenje znanosti o nuklearnom oružju i znanstvena otkrića, pružajući ogromnu računalnu snagu potrebnu za osiguranje sigurnosti, zaštite i pouzdanost nacionalnog nuklearnog odvraćanja bez nuklearnog testiranja.

To znači da El Capitan može provoditi realistične testove učinaka nuklearnog oružja bez potrebe za stvarnom detonacijom kroz neviđenu sposobnost modeliranja i simulacije bitnu za NNSA-in Program upravljanja zalihama koji certificira američke nuklearne zalihe i druge kritične misije nuklearne sigurnosti kao što su neširenje nuklearnog oružja i protuterorizam.

"Predstavljanjem El Capitana nastavlja se napredak sposobnosti potreban za održavanje naših zaliha bez vraćanja na eksplozivna nuklearna testiranja. Ova računalna sposobnost, potpomognuta desetljećima podataka, stručnosti i razvoja koda, srce je znanstveno utemeljenog upravljanja zalihama," izjavila je inženjerka Jill Hruby, podtajnica Ministarstva energetike (DOE) za nuklearnu sigurnost i administratorica NNSA-e. "Nastavit ćemo ulagati u tehnološku i znanstvenu infrastrukturu potrebnu za podupiranje poduzeća nuklearne sigurnosti."

U srcu sustava se nalaze AMD-oviMI300AInstinct APU-ovi koji su prilagođeni za rad u podršci radnim opterećenjima vođenim AI-jem koji će utjecati na nacionalnu nuklearnu sigurnost, kao i napore u fuzijskoj energiji, istraživanju klime i otkrivanju lijekova.

Znanstvenici iz NNSA Tri-Laba iskoristit će El Capitanovu brzinu i neusporedive sposobnosti za daljnje unapređenje temeljne misije NNSA-e održavanja zastarjelih zaliha nuklearnog oružja, dok istovremeno provode modernizaciju bojevim glavama W87-1 i W93 koje su trenutno u razvoju.

S više od 11.000 računalnih čvorova i 5.4375 petabajta ukupne memorije, El Capitan predstavlja više od 20 puta vršno povećanje računalnih performansi u odnosu na LLNL-ov prethodni najmoćniji sustav, Sierra, koji ima vršnu izvedbu od 125 petaFLOPs (PF). Složene 3D simulacije visoke razlučivosti koje bi na Sierri trajale tjednima ili mjesecima bit će napravljene u samo nekoliko sati ili dana na El Capitanu, što će prema stručnjacima LLNL-a, dovesti do dosad nezamislivih otkrića.

Izgrađen na HPE Cray Supercomputing EX sustavu posebno dizajniranom za exascale računalstvo, El Capitan je proizvod brojnih vrhunskih inovacija u HPC-u. Sadrži HPE-ova rješenja vodeće klase s izravnim tekućim hlađenjem, uključujući HPE Slingshot interconnect, uz posebno izrađenu, ultrabrzu lokalnu pohranu u blizini čvora koja je povezana s globalnim Luster datotečnim sustavom koji se dijeli između svih računalnih čvorova.

Iskorištava pristup od kraja do kraja koji obuhvaća sve, od arhitekture sustava i pohrane podataka do umrežavanja i softvera. El Capitan pokreću AMD Instinct MI300A ubrzane procesorske APU jedinice, koje kombiniraju CPU jezgre, jezgre grafičkih procesorskih jedinica (GPU) i memoriju velike propusnosti u jedan zajednički paket.

El Capitanov, zasad još neklasificirani sestrinski sustav, Tuolumne, podržavat će projekte u otvorenoj znanosti, uključujući energetsku sigurnost, klimatske promjene, računalnu biologiju/otkrivanje lijekova i druga područja od javnog interesa.

Uz klasificirani El Capitan, njegov prateći sustav Tuolumne izgrađen s istom arhitekturom i komponentama kao El Capitan, ali otprilike 1/10 njegove veličine, dosegao je 10. mjesto na listi Top500.

Stroj će biti neophodan za unaprjeđenje otvorene znanosti, kao što su modeliranje utjecaja klimatskih promjena, izvođenje modeliranja potresa visoke rezolucije, istraživanje napredne proizvodnje i energetske održivosti te unaprjeđenje računalne biologije uz podršku drugih agencija kroz programe strateškog partnerstva.

Zajedno, El Capitan i Tuolumne pružit će NNSA znanstvenicima neusporedivu sposobnost rukovanja velikim skupovima podataka i složenim simulacijama, ubrzati istraživanje i ponuditi rješenja za neke od najhitnijih problema s kojima se današnji svijet suočava.

Podijeli