VIDEO: Gaming laptop izrađen od desktop komponenti

  • Objavljeno u Novosti
image

Američki uradi sam majstor na svojem je YouTube kanalu Socket Science predstavio projekt izrade gamerskog laptopa za koji je koristio isključivo komponente i dijelove desktop računala.

Na to ga je, kako kaže, natjerala činjenica da su gamerski laptopi vrlo skupi, dok istovremeno nude znatno manje performanse u odnosu na desktop računala u koja su ugrađeni "isti" procesori, grafika, memorija i druge "desktop PC" komponente.

Kao primjer navodi igru Dying Light 2, koja s istim postavkama u 4K, 1440p i 1080p rezolucijama, na laptopima s mobilnim inačicama RTX 4090 grafike, donosi od 30 do 50 posto slabije performanse.

Istina je da svi znamo da mobilni čipovi nisu isti kao oni namijenjeni za desktop računala, no to olako pripisujemo pregrijavanju, zbog kojeg su proizvođači prisiljeni "okljaštriti" mobilne GPU-ove, valjda kako nam se laptop ne bi rastopio u žestokim gaming obračunima.

YouTuber je stoga odlučio napraviti DIY laptop od desktop komponenti koje je prilagodio na razne načine kako bi mogle stati u manji faktor forme, dok se istovremeno na razne načine pobrinuo oko sustava hlađenja i protoka zraka, kao što možete vidjeti u ovom videu

Nakon 14 mjeseci razvoja, napokon je uspio dobiti konačni proizvod u vidu gaming laptopa na pogon desktop procesora AMD Ryzen 5 5600X i desktop grafičke kartice XFX RX6600.

Njegov laptop također uključuje Gigabyte A520I mini-ITX matičnu ploču, DDR4 RAM memoriju, 16-inčni 120 Hz QHD prijenosni gaming monitor, tanku tipkovnicu i touchpad, dok je kućište izradio 3D printanjem.

Posebno mu je teško bilo napraviti učinkoviti rashladni sustav, no pronašao je hladnjak i toplinske cijevi dovoljno kratke da stanu u njegovo kućište i osiguraju dobar protok zraka, a izradio je i vlastiti ventilator s dugim, tankim lopaticama koje uvlače zrak iz središta i tjeraju ga prema van kroz otvor.

Jedina stvar koju je izostavio je baterija, jer ona ne bi mogla napajati laptop s desktop komponentama, no kaže da gameri ionako svoje laptope imaju stalno priključene na struju, obzirom da igranje vrlo brzo "ubije" svaku bateriju. 

Laptop u konačnici izgleda jako lijepo i čini se da u igrama radi odlično, no Socket Science nije objavio podatke o zagrijavanju pojedinih komponenti pa ne znamo bismo li vam preporučili da krenete u jedan takav projekt dok to ne saznamo.

Podijeli