VIDEO: Aplikacija za snimanje bullet time videa
- Objavljeno u Novosti
Yan Wang i njezini kolege sa Sveučilišta Columbia, proizveli su aplikaciju koja omogućuje snimanje takozvanog "bullet time" videa. Ako ste pogledali neki Matrix film, reći ćemo vam da su to one scene u kojima se pokretni video uspori ili zaustavi, a kamera okreće oko glavnog objekta (junaka). Time se želi stvoriti dojam da je Matrixov Neo u stanju usporiti vrijeme kako bi mogao izbjegavati metke koji se kreću prema njemu, što je u vrijeme izlaska prvog filma djelovalo kao vrlo napredan hollywoodski specijalni efekt.
Za snimanje takvih uvjerljivih scena, između ostaloga je potreban setup sastavljen od velikog broja milimetarski točno postavljenih kamera koje istovremeno snimaju objekt iz raznih kutova, pa ovakve efekte možete dobiti samo ako potrošite hrpu novca, ili se obratite nekom skupom hollywoodskom studiju.
Wang i ekipa sa Sveučilišta Columbia stoga su odlučili razviti sustav koji bi stvar znatno pojednostavio, pa je tako nastala aplikacija CamSwarm, koja koristi kamere običnih mobitela i tableta, te softver koji je u stanju sve snimke povezati u jednu logičnu cjelinu.
To znači, da vam je potrebno okupiti ekipu koja će snimati vašeg prijatelja koji izvodi neki skok ili pokret uzmicanja pred metkom pomoću kamera mobilnih uređaja, s time da ih trebate rasporediti u polukrug oko njega, kako bi svaka scena bila snimljena iz svojeg kuta. Kako bi snimke bile koordinirane, aplikacija putem lokalne Wi-Fi mreže sinkronizira sve kamere i čarolija može početi. Prije snimanja, glavni mobilni uređaj kreira QR kod, koji svaki od snimatelja skenira kako bi ušao u mrežu CamSwarma, a nakon snimanja, video sa svih uređaja se streama na server, te obrađuje kako bi se mogao stvoriti bullet time efekt.
Aplikacija koristi žiroskope i magnetometre (digitalne kompase) telefona kako bi se algoritmu olakšalo prepoznavanje smjera i promjena u orijentaciji, a konačni video se može reproducirati s mogućnošću odabira sekvenci snimljenih iz određenih uglova.
U svojim testovima, znanstvenici su otkrili da je idealan broj kamera 4, a setup sustava traje oko jedne minute. Sve to možete vidjeti u ovom videu, te se uvjeriti da stvar funkcionira odlično, mada bi se puno bolji rezultati postigli ispred jednobojne pozadine kakve se koriste u filmskim studijima, posebice ako biste na nju nalijepili virtualni okoliš.
Aplikacija za sada još nije spremna za javnu objavu, no vjerujemo da bi uskoro mogao nastati startup koji će ju pokušati lansirati na tržište, jer je doista simpatična. Uostalom, tko ne bi volio biti Neo?
Izvor: Arxiv.org [PDF]