Terahercno zračenje za ultrabrzu računalnu memoriju

  • Objavljeno u Novosti
image

Međunarodni tim ruskih i europskih znanstvenika objavio je znanstveni rad u publikaciji Nature Photonics, u kojem opisuju korištenje terahercnog zračenja za potrebe ubrzanja računalne memorije.

Za jedno od ograničenja u brzini današnjih osobnih računala kriva je memorija, točnije brzina kojom se individualne memorijske ćelije mogu "switchati". Za to se danas koristi magnetsko polje, no znanstvenici iz nekoliko ruskih i europskih laboratorija predlažu novu metodu za koju se koristi terahercno zračenje, odnosno "T-zrake", kakve se mogu naći u skenerima tijela u zračnim lukama.

Znanstvenici kažu da se korištenjem T-zraka umjesto magnetskih polja, stopa resetiranja ćelija može uvećati za faktor 1000, čime se stvaraju pretpostavke za izradu ultrabrze memorije.   

Zračenje se stvara serijom kratkih elektromagnetskih pulsova koji "pingaju" ćelije na terahercne frekvencije čija je valna dužina oko 0,1 mm, odnosno između mikrovalnog i infracrvenog područja.

Pri tome su važni materijali koji se koriste, a znanstvenici u ovom slučaju demonstrirali koncept pomoću prototipa antiferomagnetskog TmFeO3, te su otkrili da je terahercno zračenje deset puta učinkovitije od tradicionalnog magnetskog polja.  Da bi se ovo moglo jednog dana naći u praktičnoj uporabi znanstvenici tek trebaju objaviti testove na stvarnim računalnim memorijskim ćelijama, pa ćemo tek onda saznati hoće li se T-zrake jednog dana naći u vašem PC-u.

Podijeli