Super tanki poluvodiči produžuju Mooreov zakon

  • Objavljeno u Novosti
image

Silicij već desetljećima predstava osnovu procesora, no sve više se približava svojim fizičkim granicama. Izrada procesora manjeg od 5 nanometara vrlo je teška, pa se stoga traže novi pristupi.

Znanstvenici Stanforda pronašli su način kako doskočiti tom problemu i omogućiti produljenje Mooreovog zakona na još neko vrijeme.

Njihova ideja je zamijeniti silicij gdje god se može materijalima koji su učinkovitiji u čuvanju prostora, pa su izradili poluvodiče od hafnijevog diselenida i cirkonijevog diselenida koji mogu biti ekstremno tanki (debljine od samo tri atoma), dok istovremeno imaju sva svojstva električne vodljivosti u sredini između izolatora i vodiča. Ova tehnologija omogućuje izradu tranzistora koji su 10 puta manji od najmanjih proizvedenih od čistog silicija.

Znanstvenici kažu da za izradu njihovih poluvodiča i dalje trebate silicij, no kombinacija ovih materijala sa silicijem znatno smanjuje njihovu veličinu, dok istovremeno dovodi do kompleksnijih procesora, dužeg trajanja baterije i drugih korisnih značajki koje dolaze smanjenjem veličine.

Kao i u slučaju s drugim tehnološkim otkrićima, najveći izazov će biti dovesti ovu tehnologiju na tržište. Stanfordov tim se trudi poboljšati kontakt između tranzistora i strujnih krugova, kao i povećati pouzdanost izolacije, a najveći izazov će biti proizvodnja poluvodiča pune veličine, odnosno izrada čipova koji će se naći u našim uređajima.

Možda će potrajati nekoliko godina dok ne dobijemo minijaturna računala koja će imati performanse današnjih desktop PC-a, no kao što smo naučili iz prošlosti kada su se se računala veličine sobe preselila u "kante" kakve danas svi držimo ispod stola, vjerojatno nećemo trebati predugo čekati.

Podijeli