Profesorima programiranja je programiranje dosadno

  • Objavljeno u Novosti

image

MobilityDay konferencija je vodeća ICT i poslovna konferencija SEE regije u području primjene mobilnih rješenja , a ove godine slavi 10-godišnjicuu postojanja, baš kao i zagrebački hotel Antunović u kojem se održava ovogodišnje događanje.

Koliko je konferencija atraktivna svim sudionicima i predstavnicima medija svjedoči činjenica da se prilikom ulaska čekalo u velikoj koloni na registraciju.

Središnja tema Mobility Day 2016 konferencije je " Mobilnost posvuda ", što se odnosi na kontinuitet poslovanja i povećanje produktivnosti upotrebom mobilnih cloud rješenja, te...

image

MobilityDay konferencija je vodeća ICT i poslovna konferencija SEE regije u području primjene mobilnih rješenja, a ove godine slavi 10-godišnjicuu postojanja, baš kao i zagrebački hotel Antunović u kojem se održava ovogodišnje događanje.

Koliko je konferencija atraktivna svim sudionicima i predstavnicima medija svjedoči činjenica da se prilikom ulaska čekalo u velikoj koloni na registraciju.

Središnja tema Mobility Day 2016 konferencije je "Mobilnost posvuda", što se odnosi na kontinuitet poslovanja i povećanje produktivnosti upotrebom mobilnih cloud rješenja, te njihova upotreba u poslovanju, u privatnom životu i obrazovanju.

Kao i svake godine, na konferenciji sudjeluje više od 400 polaznika iz više od osam država, a za njih je pripremljeno više od 30 predavanja i rasprava koje drže vodeći strani i domaći stručnjaci na području mobilnog razvoja, implementacije i poslovanja.

Nakon uvodnog izlaganja započeo je okrugli stol na kojem su sudjelovali dekan Visokog učilišta Algebra Mislav Balković, Generalni direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić, član Uprave Hrvatskog Telekoma i glavni direktor za poslovne korisnike Saša Kramar, vlasnik i direktor odvjetničkog ureda VUKMIR & SURADNICI specijaliziranog za intelektualno vlasništvo Mladen Vukmir, direktorica prodaje tvrtke CROZ Vedrana Miholić i suosnivač i izvršni direktor (CEO) Axinom Group Damir Tomičić.

U raspravu se trebao putem Skypea uključiti i poznati hrvatski alpinist, filmaš i pripadnik Gorske službe spašavanja Stipe Božić, no do dvorane je doprla samo njegova slika bez tona, pa nismo bili u prilici čuti koliko mobilna tehnologija utječe na aktivnosti poput spašavanja u brdima i planinama. Vrlo je vjerojatno da bi Stipe poručio kako u avanturističke planinarske izlete na Velebit ne biste trebali ići bez mobitela.  

Rasprava pod nazivom "10 godina mobilnosti, kako nam se promijenio život?", najviše se vodila oko dvije teme, primjene tehnologije u obrazovnom sustavu, te intelektualnog vlasništva.

Davor Majetić je u uvodu naveo da prije 10 godina nitko nije zamišljao da će računala biti u nekom drugom obliku osim onih koje držimo na stolu, a danas smo svi svjesni promjena koje su donijele mobilne tehnologije. Kako navodi Majetić informatiku je u poslovnom svijetu danas najvažnije omogućiti malim poduzetnicima koje treba naučiti kako da od nje ostvare korist u svojim poslovnim procesima. Obzirom da u Hrvatskoj više od 95% tvrtki ima manje od 10 zaposlenika, jasno je da bi to njima bilo od velike važnosti, dok s druge strane treba štititi intelektualno vlasništvo, jer je današnje društvo postalo kapitalizam intelekta. Majetić ujedno upozorava da nije dovoljno uvoditi tehnologiju, već je najvažnije znati s njom raspolagati, pa kaže da se u Europi godišnje gubi oko 200 milijardi eura zbog pogrešne digitalne ekonomije.

Damir Tomičić navodi da današnji pametni uređaji stvaraju probleme zbog nekompatibilnosti, pa kao primjer navodi prebacivanje datoteka s Android telefona na iPhone. On stoga smatra da "hardver treba napraviti glupim", a sve staviti u oblak. Ukratko rečeno, mobilne aplikacije su prema mišljenju većine sudionika okruglog stola nebitne, dok su važni servisi, što jasno govori o oblaku kao nečemu što će još više rasti i razvijati se u skoroj budućnosti.

S time se slaže i Saša Kramar koji kaže da se nalazimo u postaplikativnom razdoblju, a pred nama se nalazi razgovaranje s uređajima, autonomna vozila, te mreže 5 generacije koje će biti od izuzetne važnosti za spajanje očekivanog broja od 100 milijardi uređaja na mrežu.

Vedrana Miholić je navela da u današnje doba mobilni uređaji uzrokuju da se djeca šalju na odvikavanje od mobilnosti, čime također naglašava da nije dovoljno ljudima dati mobilne gadgete u ruke, već ih treba naučiti kako se s njima služiti, a u vezi primjene tehnologije u razvoju društva navodi da treba početi već s djecom.

Mladen Vukmir je ukazao na problem vezan uz intelektualno vlasništvo, o čemu se na našim školama i fakultetima uopće ne uči, no to je problem vezan za čitavu Europu, dok se kod nas uglavnom usvajaju modeli iz SAD-a. Kao primjer država koje su u posljednje vrijeme puno napravile po tom pitanju navodi Japan, Južnu Koreju i Kinu, te dodaje da u Hrvatskoj niti na jednoj sjednici bilo koje vlade ni pet minuta nije bilo posvećeno intelektualnom vlasništvu. 

Dekan Algebre Dr.sc. Mislav Balković govorio je o problemima u obrazovnom sustavu, pa navodi da samo 10 posto mladih razmišlja o karijeri vezanoj za ICT i inženjerstvo, što znači da su im zanimanja iz tog područja jako malo atraktivna, a ispod njih su u manjem broju samo oni koji biraju fiziku.

Vedrana Miholić je iskazala zadovoljstvo što je ove godine na prvu godinu FER-a primljeno 24 posto djevojaka, što znači da žene sve više prepoznaju mogućnosti koje nude tehnologija i informatika, no ističe kako naš obrazovni sustav nedovoljno poučava "primjenjive vještine. To znači da usprkos trendu uvođenja tehnologije u škole koji će se sve više širiti u daljoj budućnosti, imamo problem u tome što nemamo ljude koji mogu primijeniti tehnologiju u obrazovanju.

Mislav Balković je ukazao na porazne rezultate istraživanja provedenog među profesorimakoji predaju programiranje. Na pitanje programiraju li i kod kuće većinom su odgovorili ne, a kao razlog naveli da im je to dosadno.

Nadamo se da će predavanja na ovogodišnjoj MobilityDay konferenciji unijeti malo više optimizma i pružiti sudionicima konkretna rješenja  za probleme s kojima se suočavaju. 

Inače, u okviru MobilityDay 2016 konferencije ispred hotela Antunović se može isprobati još jedan aspekt "mobilnosti posvuda", a to su električni bicikli i električni stojeći tricikli. Dakako, ni slučajno nismo željeli propustiti jedan krug oko hotela. 

Podijeli