Power bankovi kao zadnja slamka spasa

  • Objavljeno u Novosti
image

Svima vam se vjerojatno poneki puta dogodilo da vam mobitel ostane bez "soka" baš kada ga najviše trebate.

Mada vam proizvođači (i trgovci) vole pričati kako će vam baterija u njihovom najnovijem mobitelu trajati danima, svima nam je postalo jasno da što su uređaji napredniji, to su zahtjevnije i aplikacije za njih, pa je dovoljno da zaigrate sat vremena neku igru na svojem pametnom telefonu, da vam oznaka za energiju vrlo brzo ode u crveno ili na "jednu crticu", kako to volimo reći.

U svijetu su stoga već duže vrijeme popularni prijenosni baterijski paketi, tzv. power bankovi, koji će vam ponuditi dodatni i često spasonosni impuls energije, bez obzira nalazili se na plaži, u parku ili u nekoj "vukojazbini" od koje vam do najbliže utičnice predstoji najmanje 5 sati hoda.

Ekipa našeg Vidilaba je odlučila istražiti to relativno friško i donedavno skromno hrvatsko tržište power bankova, pa u novom broju časopisa Vidi br. 121/122 donosi pregled najboljih i najučinkovitijih prijenosnih "električnih centrala".

Kako biste znali kakav power bank najviše odgovara vašim potrebama, morat ćete se povesti različitim faktorima. Na prvom mjestu je dakako kapacitet, a zatim su tu praktičnost i ergonomičnost, jer vam sigurno nije cilj nositi u džepu nešto "grbavo" od pola kile, obzirom da to već počinje utjecati na vašu mobilnost i komociju.

Ponuda kapacitetima power bankova je za sada dovoljno raznolika, iako nema puno modela kod nas. Uglavnom se kreću od 2.000 pa sve do 11.000 mAh. Naravno, to ne mora odmah značiti da treba uzeti najveći kapacitet, ali svakako ciljajte da si pokrijete minimalno jedno do dva punjenja vašeg smartphonea.

Ako vam je ekstra struja potrebna za punjenje tableta ili čak prijenosnika, onda trebate poseći za power bankovima od 50-60 Wh (što je otprilike ekvivalent 4000-6000 mAh) kapaciteta, a valja znati da postoje čak i modeli s kojima je moguće pokrenuti automobil ukoliko vam je akumulator mrtav. Takvi modeli obično su kapaciteta većeg od 10.000 mAh, no ako si ih želite priuštiti morat ćete odvojiti malo veću svotu novaca, kao i otići po njih van granica naše zemlje, jer se za sada ne mogu kupiti u domaćim trgovinama.

Kao što je to slučaj sa svim uređajima i gadgetima, važno je voditi računa i o brandovima koji se nude. Neki od poznatijih brandova su Anker, Energizier, ADATA, Arctic, PNY, Antec, Luxa, Yoobao, Fuel+, Cheero, Intocircuit. Sve izvan ovih brandova svakako dvaput provjerite preko Interneta.

Također je važno provjeriti jačinu struje na USB izlazu power banka, odnosno važno je da iznos u amperima bude isti ili veći, a nikako ne manji, jer vam recimo razlika u 1 amperu može duplo produžiti vrijeme punjenja.

Većina power bank modela koristi Lithium Polymer tip baterije. Kako bi sačuvali što više njenog kapaciteta svakako ju punite kada opadne na kakvih 20-40% posto, nikad ispod toga. S vremena na vrijeme, recimo svakih pola godine, kompletno ju ispraznite i napunite do kraja. Ukoliko ju ne mislite koristiti na duži period, napunite ju do nekih 60-80% i spremite na suho i temperaturno stabilno mjesto.

Vodeći se ovim savjetima, kao i testovima najboljih modela power bankova u dvobroju časopisa Vidi br. 221/222 koji se na kioscima nalazi do 29. rujna 2014., osigurat ćete sebi i svojim gadgetima bezbrižnije ljeto.

Podijeli