Doček Nove godine trajao sekundu duže
- Objavljeno u Novosti
Ukoliko vam se učinilo da je 2016. godina trajala duže nego ona prije, vjerojatno nemate pojma da ste potpuno u pravu. Toga je posebice svjesno vaše računalo koje je produžilo prošlu godinu za jednu cijelu sekundu.
Vrijeme se u svijetu prati na razne načine, a neki od njih su za ljude potpuni irelevantni. Glavni standard prema kojem se sva računala u svijetu sinkroniziraju naziva se Coordinated Universal Time. Umjesto kratice CUT koristi se UTC, što je kompromis između SAD-a i Francuske, ali u vezi toga ne želimo ulaziti u detalje, pa zapamtite samo da je UTC koordinirano svjetsko vrijeme.
Sva računala povezana na internet s vremena na vrijeme se sinkroniziraju s UTC procesom pod nazivom network time protocol. Ultra precizni atomski satovi postavljeni na strateškim mjestima našeg planeta nastoje održati najtočnije vrijeme, a te podatke javljaju svake sekunde jednom setu referentnih računala. Drugi set računala povremeno pita te referentne kompjutere koliko je sati i potom informaciju prosljeđuje dalje, sve dok se točno vrijeme internetom ne proširi čitavom zemljinom kuglom. Vaše računalo također povremeno provjerava UTC korištenjem mrežnog vremenskog protokola, mada to nikada ne primjećujete.
Određenim godinama dodaje se dodatno vrijeme kako bi naši satovi bili precizni ukorak sa sunčevim vremenom. Obzirom da se stopa Zemljine rotacije usporava, vrijeme održavamo dodavanjem sekundi. Zemljina vrtnja se ne usporava stopom od sekunde godišnje, pa ne dodajemo sekundu svakoj godini, pa čak niti u jednakim intervalima. Dodavanjem sekundi se brine međunarodno tijelo pod nazivom IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service), koje je do sada već dodalo 27 sekundi, uključujući jednu na kraju 2016. godine.
Šest mjeseci uoči objave o dodavanju sekunde IERS šalje obavijest pod nazivom Bilten C (Bulletin C) koja se prenosi radio valovima, GPS signalima i telefonskim modemima kako bi sve upozorio da trebaju "produžiti godinu" za jednu sekundu. Laboratoriji koji održavaju atomske satove moraju ih ručno kalibrirati, dok gotovo svako računalo na svijetu preuzima s interneta datoteku s mrežnog vremenskog protokola koja sadrži instrukcije koje nalažu da treba dodati sekundu u 23:59:59.
Mada nama ovo djeluje vrlo jednostavno i minorno, računalnim sustavima može predstavljati noćnu moru, pa se u nedavnoj povijesti bilježe slučajevi kada su zbog neusklađenosti vremena između različitih računala padali serveri. Naime automatski načini sinkronizacije nisu uvijek savršeni, pa se još uvijek traže nova rješenja.
Želimo vam Sretnu Novu 2017. godinu, kraću od protekle!