Biološki uzgojeno drveće sa samouništenjem

  • Objavljeno u Novosti
image

Znanstvenik Shawn Mansfield (na slici gore), profesor drvnih znanosti na Sveučilištu British Columbia (UBC), u suradnji s kolegama sa Sveučilišta Wisconsin-Madison i Michigan State University, okupljenim u projekt financiran od organizacije Great Lakes Bioenergy Research Center, objavio je znanstveni rad u kojem se opisuje način za uzgoj biološki modificiranog drveća koje ima svojstvo samorazgradnje lignina, polimera koji se tijekom prerade drva u biomasu ili papir, mora ukloniti iz njega, što je proces koji troši velike količine energije, obzirom da se u njemu drvo mora zagrijati na 170 stupnjeva celzija. Pored toga drvo se mora tretirati i određenim kemikalijama, što sve zajedno donosi prilično negativan utjecaj na okoliš i povećava troškove prerade u biomasu ili papir.

Lignin čini jedan od glavnih sastojaka staničnog zida gotovo svake biljke, te im omogućuje potporu za rast u visinu.

Mansfield i njegovi kolege su pronašli način kako genetski modificirati lignin da se jednostavno sam degradira bez da to ima utjecaja na čvrstoću drveta.

"Mi dizajniramo drveće da se može prerađivati u korisne sirovine uz manje energije i kemikalija, s krajnjim ciljem da donosi više ugljikohidrata nego što je trenutno moguće", kaže Mansfield.

Genetskim inženjeringom znanstvenici su lance estera uspjeli uvesti u srž lignina, a ta tehnika se može primijeniti u proizvodnji aditiva za ljepila, krema za sunčanje, ugljičnih vlakana i boja.

Mada genetski uzgoj biljaka nije pretjerano popularan u javnosti, ovakve modifikacije omogućuju da drveće raste bez obzira na lokacije i da se sadi i uzgaja na poljima poput industrijskih kultura, što omogućuje lakšu industrijsku primjenu bez potrebe za sječom prirodnih šuma. 

Izvor: UBC

Podijeli