VIDEO: Ruski tramvaj iPhone na tračnicama

image

U posljednje vrijeme, kada god pišemo o nekim gradskim transportnim sustavima budućnosti, obično govorimo o ultrabrzim vlakovima, elektromagnetskim kabinama i sličnim vozilima, no ruska tvrtka UralVagonZavod (UVZ), smatra kako je došlo vrijeme da se izvede tehnološko-kozmetički zahvat na jednom od najstarijih vrsta javnog gradskog prijevoza, tramvajima.

Pod pokroviteljstvom premijera Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva, UVZ je predstavio Russia One, tramvaj kojeg sami nazivaju iPhoneom na tračnicama, što zapravo i nije predaleko od istine, mada valja naglasiti da Apple snjima nema nikakve veze.

Dizajner ovo tramvaja Aleksej Maslov komentira SF dizajn tramvaja kao nastojanje da se postigne oblik kristala, ili dragulja u metalnom okviru, s ciljem da reflektira okoliš kroz koji se kreće, pa se može uklopiti u svaku sredinu, šumu, industrijsko područje i među sve vrste modernih građevina. Maslov navodi kako neobičan "nos" tramvaja nije izrađen zbog poboljšanja aerodinamičnih svojstava, jer ovaj tramvaj nije dizajniran za brzinu, obzirom da će se u prosjeku kretati oko 24 km/h, već je takvog oblika kako bi vozač u kabini imao 30 posto veće vidno područje u odnosu na sve postojeće tramvaje, što uvelike umanjuje rizik od ugrožavanja pješaka. 

Tramvaj je izrađen od kompozitnih materijala, posjeduje modularni dizajn kojim omogućuje jednostavno mijenjanje postavki površina, te ovisno o konfiguraciji može prevoziti između 190 do 270 putnika.

Ako se pitate zbog čega ga nazivaju iPhoneom na tračnicama, Rusi navode kako je u tramvaj ugrađeno dinamičko LED svjetlo kojim se u suradnji s glazbom unutar putničke kabine mogu namještati različiti štimunzi. Pored toga ugradili su mu GPS i Glonass satelitsku navigaciju, pametnu klimatizaciju, antibakterijske rukohvate, Wi-Fi, a vozač posjeduje i USB 3.0 port na koji može spojiti svoj pametni telefon.   

Tramvaj će u masovnu produkciju ući 2015. godine, nakon čega se očekuje da će se naći u ruskim gradovima, kako bi bio spreman za Svjetsko nogometno prvenstvo 2018., a potom ga vide i kao vrlo zanimljiv izvozni proizvod za zemlje istočne i jugoistočne Europe, što znači da bi se jednog dana možda mogao naći u Osijeku ili Zagrebu

Izvor: UVZ

Podijeli