VIDEO: Rekordno ubrzanje od nule do stotke

image

Prije pet godina naša redakcija se uputila u Svetu Nedelju kako bismo vidjeli električni superautomobil Concept_One, kojeg su Mate Rimac i njegov tim dovršavali za svjetsku premijeru u Frankfurtu.

Tom prilikom Mate nam je pružio mogućnost da se s njim provezemo u modificiranom BMW-u "kockici", testnom autu koji je sadržavao većinu tehnologije koja se kasnije našla u automobilu koji je danas poznat širom svijeta.

Jedna od stvari koja nas je posebno oduševila (i uzdrmala) je fantastično ubrzanje, jer električni automobil nakon pritiska gasa nevjerojatno brzo postiže maksimalnu snagu, pa nas je Mate od samog starta probne vožnje "lijepio" za naslone sjedišta, što nas je uvjerilo da automobili prihvatljivi za okoliš obećavaju velike stvari i na trkaćim stazama.

Ovih dana studenti švicarskih sveučilišta ETH Zurich i Hochschule Luzern to su najbolje potvrdili postizanjem novog svjetskog rekorda u akceleraciji za električne automobile, jer je njihov bolid s imenom Grimsel, uspio ubrzati od nula do 100 km/h za samo 1,513 sekunde, kao što možete vidjeti u ovom videu.

 

Ovo postignuće djeluje još veće kada se zna da su studenti sve dijelove bolida izradili sami, osim guma, ćelija akumulatora, multikontrolera i nekoliko manjih elektroničkih komponenti koje su dobili od sponzora.

Sustav šasije i karoserije temelji se na monokok (monocoque) dizajnu, odnosno jednoj vrsti konstrukcije zatvorenih ploha, svojevrsnoj "kadi" kakve se obično susreću u bolidima Formule 1. Monokok predstavlja prostor za vozača i najnužniju opremu, a ostali dijelovi automobila pričvršćeni su s prednje i stražnje strane pomoćnim okvirima. U slučaju švicarskih studenata, monokok je izrađen od plastike ojačane ugljičnim vlaknima s vanjske strane, dok se u unutrašnjosti materijala nalazi aluminijska legura.

Za pogon automobila koriste se motori od 50 konja na svakom kotaču, a za najidealniji downforce koji pri velikom ubrzanju drži automobil pritisnut na tlo, odnosno sprječava da ne odleti u zrak, studenti su napravili aerodinamične spojlere i krilca s prednje, bočne i stražnje strane, kako bi se stvorilo čim više downforcea uz što manji otpor zraka. Na kraju su dobili toliki downforce koji bi teoretski mogao omogućiti bolidu vožnju po stropu, kao što objašnjavaju u ovom videu.

Zahvaljujući svemu tome uspjeli su doći do bolida težine od samo 168 kg koji donosi idealan downforce, čime omogućuje moćnim motorima "raketiranje" bolida niz trkaću stazu fantastičnim ubrzanjem, što im je u konačnici omogućilo postizanje novog službenog svjetskog rekorda.

Podijeli