VIDEO: HarmonyCloak skriva glazbu pred AI-jem

  • Objavljeno u POP TECH
image

Modeli generativne umjetne inteligencije koji mogu komponirati i izvoditi originalne pjesme temeljem naših tekstualnih uputa, već duže se nalaze na meti brojnih diskografskih kuća i organizacija, koje smatraju da je obučavanje modela na postojećim djelima, kršenje autorskih prava izvođača i vlasnika licenci.

Velike i bogate organizacije se koliko-toliko mogu uspješno boriti protiv takve prakse sudskim tužbama, jer imaju na raspolaganju dobre (i skupe) odvjetnike, no većina glazbenika si to ne može priuštiti pa su ostavljeni na milost i nemilost AI-ju.

Američki Istraživači s Odjela za elektrotehniku ​​i računarstvo na Sveučilištu Tennessee u Knoxvilleu, u suradnji s kolegama s još nekoliko američkih sveučilišta, razvili su novi alat pod nazivom HarmonyCloak, osmišljen za zaštitu intelektualnog vlasništva glazbenika, koji ugrađivanjem šuma nečujnog za ljude, čini glazbu nemogućom za učenje AI modelima.

HarmonyCloak učinkovito sprječava AI sustave da izvuku smislene uzorke iz pjesama, dok istovremeno čuva perceptivnu kvalitetu glazbe za ljudske slušatelje.

U ovom videu prvo možete čuti glazbu u originalu, a potom snimljenu s HarmonyCloak sustavom, onako kako je čuje AI.

Prekrasno komponirana simfonija može ostati netaknuta ljudskom uhu, ali umjetnoj inteligenciji „cloaked“ verzija djeluje kao neorganiziran skup podataka koji se ne može naučiti. Kao rezultat toga, kada AI model pokuša generirati glazbu u stilu originalnog skladatelja, izlaz će biti nekoherentan, sprječavajući model da uhvati bit zaštićene skladbe.

Neprimjetna buka koju dodaje HarmonyCloak pažljivo je izrađena da ostane ispod praga ljudskog sluha, neprimjetno se stapajući s glazbom. Ova buka je maskirana samom glazbom, čineći je neprimjetnom za ljudsko uho, dok još uvijek ometa sposobnost umjetne inteligencije da uči iz podataka.

Ovaj zaštitni sloj se stvara dinamički, prilagođavajući se karakteristikama svakog pojedinog glazbenog djela. A budući da se dimenzije na kojima HarmonyCloak radi razlikuju sa svakom pjesmom, generativni AI modeli ne mogu lako izvršiti obrnuti inženjering ili zaobići zaštitni šum bez poznavanja specifičnih parametara za svaku pjesmu.

Buka je pažljivo usklađena s tonovima i ritmom glazbe, tako da se prirodno stapa sa svakim instrumentom. Čak i nakon uobičajenih procesa kao što je komprimiranje datoteke u MP3, šum ostaje učinkovit, osiguravajući da AI ne može učiti iz glazbe.

Istraživači će predstaviti svoj rad na IEEE simpoziju o sigurnosti i privatnosti u svibnju 2025.

Podijeli