VIDEO: Formula E ruši svjetski brzinski rekord

image

Revolucionarni električni trkaći automobil Formule E, GENBETA, oborio je svjetski rekord brzine u zatvorenom prostoru za više od 50 km/h postigavši ​​najveću brzinu od 218,71 km/h unutar zgrade u Londonu.

Službenu titulu Guinessovog svjetskog rekorda postigao je vozač Jake Hughes iz NEOM McLaren Formule E tima koji se natjecao sa suparnikom ABB FIA Formule E Svjetskog prvenstva, vozačem Mahindra Racing tima Lucasom di Grassijem, kako bi postavio svjetski rekord za najveću brzinu koju je vozilo postiglo u zatvorenom prostoru, kao što možete pogledati u ovom videu.

 

Par se susreo u formatu 'Dvoboja' koji se koristi u kvalifikacijama za utrke Formule E kako bi se vidjelo tko može postići najveću brzinu u zatvorenom prostoru, na samo 346 metara ravne trkaće staze, koristeći isti GENBETA bolid.

Nijedan vozač nikada prije nije bio za volanom GENBETA-e, ali obojica su oborila prethodni svjetski rekord od 165,2 km/h postavljen u veljači 2021. na sva tri treninga prije pokušaja službenog svjetskog rekorda.

Britanac Jake Hughes prvi je krenuo s tri trening vožnje, postavši odmah neslužbeni svjetski rekorder s prvom vožnjom od 214,80 km/h. Zatim je još više pomaknuo taj neslužbeni svjetski rekord u svoje sljedeće dvije trening vožnje sa zabilježenim brzinama od 215,05 km/h i 217,65 km/h.

Hughes je u svojoj prvoj sezoni utrkivanja u Formuli E krenuo u svoju četvrtu i službenu vožnju. Postigao je maksimalnu brzinu od 218,71 km/h, što mu je donijelo naslov svjetskog rekordera prije nego što je Lucas di Grassi, koji je izgledao naizgled, ušao u natjecanje.

Brazilac je započeo snažno s prvom vožnjom od 216,87 km/h, brže od Hughesovog početnog treninga, i činilo se da je na putu da ugrabi svjetski rekord od svog suparnika u prvenstvu kada je njegov sljedeći trening iznosio 217,92 km/h prije trećeg i posljednjeg na treningu je dostigao 218,18 km/h, djelić od Hughesovog službenog svjetskog rekorda.

Automobil GENBETA koji su vozila oba vozača kako bi postavili novi svjetski rekord sadržavao je niz modifikacija za učinkovito 'otključavanje' specifikacija trkaćeg automobila GEN3. Predstavljen ove sezone u Formuli E, GEN3 je najbrži, najlakši, najsnažniji i najučinkovitiji električni trkaći automobil ikada napravljen. S najvećom brzinom većom od 322 km/h (200 mph), GEN3 koristi 11 timova i 22 vozača u ABB FIA Svjetskom prvenstvu Formule E.

Poboljšana izlazna snaga baterije od 400kW, u odnosu na 350kW u GEN3, kroz aktivaciju kompleta prednjeg pogonskog sklopa u pogonu, pružaju pogon na sva četiri kotača po prvi put u bolidu Formule E.

Nova, mekša smjesa gume iON Race koja omogućuje brže zagrijavanje i bolje prianjanje na vrhuncu, razvijena je od strane tvrtke Hankook Tire, službenog dobavljača guma za Formulu E.

3D tiskane završne ploče prednjeg krila, peraje kotača i deflektor vjetra s kružnim, održivijim termoplastičnim rješenjima koje je razvio SABIC, glavni partner Svjetskog prvenstva ABB FIA Formule E, služe za optimizaciju aerodinamike za poboljšanu pravolinijsku brzinu GENBETA.

Uz tehnološke inovacije na automobilu GENBETA, Google Cloud je pružio generativnu umjetnu inteligenciju (AI) za analizu vožnje vozača. Koristeći svoju vodeću platformu, Vertex AI, Hughes i di Grassi uspjeli su interpretirati telemetrijske podatke u stvarnom vremenu kako bi generirali preporuke za brzinu, snagu i prianjanje. To im je dalo mogućnost interakcije i razgovora sa sučeljem kako bi se fino prilagodio njihov pristup u tri pokušaja.

Stručnjaci iz McKinsey & Company, predvođeni svojim AI ogrankom, QuantumBlack, izgradili su podatkovne i analitičke komponente kako bi stvorili upravljačko sučelje koje je analiziralo i postavljalo upite podacima u stvarnom vremenu putem generativne AI za pokušaj snimanja.

Sudac iz Guinnessove knjige rekorda pratio je pokušaje da se osigura da vozači zadovoljavaju stroge kriterije. Kako bi postavio službeni rekord brzine u zatvorenom prostoru, automobil GENBETA morao je krenuti iz statičkog starta i potpuno se zaustaviti unutar jedne kontinuirane građevinske strukture.

Vozači su startali iz mjesta unutar arene za događanja ExCeL London i zaokrenuli se za 130 stupnjeva brzinom od oko 40 km/h prije nego što su brzo ubrzali duž 346 m ravnine trkaće staze.

Unutarnja staza dio je staze od 2,09 km koja je jedinstvena u svjetskom motosportu jer se proteže unutar i izvan arene za događanja ExCeL London od 100.000 m² u području Docklands u istočnom Londonu koja će ugostiti posljednje dvije utrke ABB FIA Formule E Svjetsko prvenstvo sutra (subota) i nedjelja.

Njihovu brzinu mjerio je sofisticirani sustav za mjerenje brzine na fiksnoj točki samo pet metara prije nego što su vozači ušli u zonu kočenja - duljina staze koja je bila potrebna da se potpuno zaustavi i ostane unutar zgrade.

Podijeli