USAF proizvodi avionsko gorivo od atmosferskog CO2
- Objavljeno u POP TECH
Energetski sektor Američkog ratnog zrakoplovstva Air Force Operational Energy namjerava proizvoditi ugljično neutralno pogonsko gorivo za mlazne zrakoplove, za čiju izradu se koriste ugljični dioksid iz zraka, voda i obnovljiva energija.
Gorivo pod nazivom E-Jet temelji se na tehnologiji tvrtke Twelve s kojom je USAF ušao u partnerstvo, a radi se o tehnološkom procesu pod nazivom "industrijska fotosinteza" u kojoj se koristi membranska elektroliza s polimernim elektrolitom, odnosno vrsta invertirane gorive ćelije, s metalnim katalizatorom instaliranim na katodi za razgradnju ugljičnog dioksida i vode u njihove sastavne ione, koje se potom pretvara u kisik, vodik i ugljični monoksid.
Potom prolaze kroz takozvani Fischer-Tropsch proces, niz reakcija razvijenih u Njemačkoj dvadesetih godina prošlog stoljeća, koji ih u koracima pretvara u metan, a zatim u sve složenije organske molekule poput polietilena, etanola, etilena, metana, polipropilena, a od sada i u mlazno gorivo. Ta je tehnologija bila od pomoći njemačkoj vojsci u doba 2. svjetskog rata.
Očekuje se da će trenutna pilot faza biti dovršena do prosinca, a rezultati će se potom procijeniti. Ako se tehnologija pokaže praktičnom za vojnu primjenu, to će značiti da će USAF potencijalno moći proizvoditi sintetičko gorivo na licu mjesta bez potrebe za ugljenom, prirodnim plinom ili biogorivom, što će značajno smanjiti ovisnost o gorivima izvan SAD-a. Prema Twelveu, možda bi čak bilo moguće prikupiti ne samo ugljični dioksid iz zraka, već i vodu.
Za sljedeći korak, USAF će razmotriti povećanje procesa kako bi se proizvele praktične zalihe goriva, koje se može miješati s konvencionalnim gorivom u omjerima do 50 posto, međutim, za praktičnu primjenu još uvijek postoje problemi koje je potrebno riješiti – među kojima je i pronalaženje obnovljivog načina pokretanja procesa.
Izvor: US Air Force