Plaćanje depozita za Muskov satelitski internet
- Objavljeno u POP TECH
Kada je prošle godine Starlinkpodigao web stranicu starlink.com na kojoj ste se mogli besplatno predbilježiti za uslugu satelitskog interneta koji se temelji na velikoj konstelaciji Muskovih internetskih satelita, odmah smo se prijavili, iako je rečeno da će usluga u početku biti dostupna samo u dijelovima SAD-a i Kanade.
Nešto manje od godinu dana nakon toga i nakon više lansiranja Muskovih satelita Falcon raketama, dobili smo mail od Starlinka u kojem nas obavještavaju da možemo uplatiti depozit u visini od...
Kada je prošle godine Starlinkpodigao web stranicu starlink.comna kojoj ste se mogli besplatno predbilježiti za uslugu satelitskog interneta koji se temelji na velikoj konstelaciji Muskovih internetskih satelita, odmah smo se prijavili, iako je rečeno da će usluga u početku biti dostupna samo u dijelovima SAD-a i Kanade.
Nešto manje od godinu dana nakon toga i nakon više lansiranja Muskovih satelita Falcon raketama, dobili smo mail od Starlinka u kojem nas obavještavaju da možemo uplatiti depozit u visini od 99 američkih dolara. Dakako, ne pada nam na pamet da to učinimo, jer do dolaska Starlinka u naše krajeve mogu još proći godine, ali nam djeluje zanimljivo na koji način Musk i ekipa pokušavaju povratiti barem mali dio velike investicije koju su uložili u jedan od najvećih infrastrukturnih internetskih projekata današnjice.
Ukoliko se ipak odlučite uplatiti polog Musku, naći ćete se pri vrhu prioriteta za područje na kojem živite kada usluga postane dostupna, a svoj depozit u bilo kojem trenutku možete povući.
Ukoliko uspijete dočekati Starlink, morat ćete jednokratno uplatiti još 499 dolara (plus dostava) za Starlink kit, odnosno satelitski tanjur s opremom za spajanje i postavljanje na krov, a usluga interneta brzine između 50 Mb/s i 150 Mb/s će vas koštati 99 dolara mjesečno.
Isplati li se? Zasad je još teško reći, ali vidjet ćemo prve reakcije komercijalnih korisnika u SAD-u i Kanadi, kojima će usluga biti dostupna ove ili sljedeće godine. Dio njih već sudjeluje u testnom programu, no morali su potpisati ugovor o tajnosti po kojem ne smiju iznositi nikakve detalje o kvaliteti Muskovog interneta. Usprkos tome, na internetu su se već pojavile anonimne "recenzije" u kojima se mogu vidjeti podijeljene reakcije. Nekima internet radi super i brzo, drugima često puca, a treći su nezadovoljni jer je usluga dostupna u testnoj fazi samo nekoliko sati dnevno.
Uglavnom, kako se čini, internetska mreža čiji sateliti izluđuju astronome, očito se počeo opasno zahuktavati i možda ga i mi dođemo u priliku testirati, no još ne damo lovu Musku.