Microsoftova staklena pohrana od 10000 godina

  • Objavljeno u POP TECH
image

Microsoft je još 2017. godine pokrenuo istraživači projekt pod nazivom Project Silica, čiji cilj je bio omogućiti pohranu podataka u novom mediju, odnosno staklu.

Dvije godine kasnije tvrtka je demonstrirala tehnologiju u partnerstvu s Warner Brosom tako što je na slajd kvarcnog stakla zapisala čitav film Superman iz 1978. godine na slajd od kvarcnog silicijevog stakla i potom ga uspješno "pročitala".

Slajd, dimenzija samo 75 x 75 mm i 2 mm debljine, mogao je primiti 75,6 GB podataka i ostao je čitljiv čak i nakon što je greban, pečen, kuhan, stavljen u mikrovalnu pećnicu, natopljen i demagnetiziran, a prema testovima mogao bi teoretski čuvati podatke tisuću godina.

Nakon 4 godine daljeg rada na projektu, Microsoft je uspio proširiti kapacitet pohrane više od 100 puta na 7 terabajta, dok je kvarcnom komadiću stakla povećan životni vijek na čak 10.000 godina.

Pored toga Microsoft je demonstrirao kako će funkcionirati buduće knjižnice koje će pohranjivati sve podatke ljudske rase i čuvati ih možda duže nego što će ljudi postojati na našem planetu.

Tisuće staklenih slajdova, pažljivo katalogiziranih, nižu se na policama, a kada netko treba doći do njih, roboti se kreću stazama na policama, uzimaju traženi slajd i šalju ga natrag do čitača, kao što možete vidjeti u ovom videu.

Microsoft za početak planira implementirati ovu vrstu pohrane u svoje podatkovne centre Azure, ali surađuje i s drugim tvrtkama, pa bi se staklena višetisućljetna pohrana mogla naći i u trezoru na arktičkom otoku Svalbard u Norveškoj, gdje se u Global Seed Vaultu pohranjuje sjeme svih vrsta drveća, cvijeća, trava, voća i povrća. Tamo bi se trebala naći arhiva Global Music Vault, koja će korištenjem Microsoftove pohrane čuvati svu svjetsku glazbu za buduća pokoljenja (ili aliene).

Od nove pohrane će najviše koristi imati podatkovni centri koji troše enormno veliki novac na struju za hlađenje sustava. Novi Microsoftovi slajdovi su nakon zapisivanja podataka stabilni na sobnoj temperaturi i ne treba im nikakva energija za očuvanje podataka, što znači da tvrtke neće trošiti novac, vrijeme i energiju za backup sustava svakih nekoliko godina.

Podijeli